Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 02.10.2010

Kolejne miasta walczą z dopalaczami

Radni Skoczowa jednogłośnie uchwalili zakaz sprzedaży dopalaczy w mieście.
Kolejne miasta walczą z dopalaczamifot. East News

Taką informację przekazała burmistrz Skoczowa Janiny Żagan, która była pomysłodawczynią uchwały. "W Skoczowie nie ma żadnego sklepu, ale istnieje realne zagrożenie. Wiem od właścicielki jednego z wolnych lokali, że dwukrotnie już przyszli do niej ludzie z taką propozycją. Kiedy odmówiła, brzydko się do niej odezwali, a potem powiedzieli, że i tak w Skoczowie otworzą sklep" - powiedziała burmistrz.

Teraz uchwała powędruje do wojewody śląskiego, który oceni jej zgodność z prawem. "Nasz prawnik powiedział, że uchwała może zostać uchylona, ale zaznaczył, iż „może nie oznacza na pewno" - powiedziała.

Skoczów to niespełna 15-tysięczne miasto na Śląsku Cieszyńskim. Rada Miejska liczy 21 radnych.W województwie śląskim po zażyciu dopalaczy zmarła najprawdopodobniej już jedna osoba. Cztery osoby poważnie się zatruły.

"Uprzykrzymy im życie"

Władze Siedlec będą uprzykrzać życie sklepom z tak zwanymi „dopalaczami”. Zapowiadają, że gazety z ich reklamami stracą prawo do rozprowadzania na terenie Urzędu Miasta. Znikną też reklamy ustawiane dotąd na parkingu między szpitalem a multipleksem.

Miasto odkupuje właśnie ten teren od ZOZ-u i jako nowy właściciel nie zamierza na nim tolerować tego rodzaju treści. W pobliżu samych sklepów pojawi się więcej patroli straży miejskiej. Ich obecność ma odstraszyć część najmłodszej klienteli.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków, można je legalne kupić w Polsce. Są sprzedawane między innymi jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin.

W 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uniemożliwiając handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia, w tym benzylopierazyną, która wchodziła w skład dopalaczy. Jednak na rynku wciąż pojawiają się nowe specyfiki. Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma ograniczyć handel dopalaczami i wprowadzić zakaz reklamowania środków spożywczych poprzez sugerowanie, że mają właściwości środków psychotropowych lub odurzających. Projekt półtora tygodnia temu został przekazany do konsultacji społecznych.

Nowe przepisy pozwolą wycofać z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy dopalacze zawierające podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości dla zdrowia.

kh