Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 07.10.2010

"Każdy widział nie swoich wariatów"

Jednostronność relacjonowania i komentowania, nierzetelność dziennikarska, rytualna wojna w mediach - takie zarzuty padały podczas debaty "Media a sprawa krzyża".
Każdy widział nie swoich wariatów(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłuchaj
  • Zaremba: każdy widział nie swoich wariatów
  • Marek Zając: szybko przeszliśmy na stanowisko lekceważenia i pogardy.
  • Jerzy Jachowicz: błędem polskiego dziennikarstwa jest to, że zostało zagubione rozróżnienie między relacją a komentarzem
  • Janina Jankowska: brakuje odróżnienia wiadomości od komentarza
Czytaj także

Dyskusję w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie zorganizowała Fundacja Nowe Media przy współpracy Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Zastępca redaktora naczelnego "Przekroju" Marek Zając zarzucał mediom podczas relacjonowania konfliktu wokół krzyża błąd popełniony wcześniej wobec słuchaczy Radia Maryja. "Bardzo szybko przeszliśmy na stanowisko lekceważenia i pogardy, a nie zastanowiliśmy się na tym, kim są ci ludzie. Bardzo łatwo nam przychodzi w Polsce także w mediach błyskawiczne zaszlufladkowanie określonych grup społecznych. Tak naprawdę ludzie po obu stronach Krakowskiego Przedmieścia posłużyli mediom tylko do tego, by odbyć rytualną wojnę światopoglądową" - powiedział Marek Zając.

Piotr Zaremba - publicysta "Rzeczpospolitej" zarzucał mediom jednostronność. "Każdy widział, co chciał, każdy widział agresję drugiej strony, a nie widział źdźbła we własnym oku, każdy widział nie swoich wariatów, a nie chciał zauważyć swoich" - mówił Zaremba.

Media biuletynem partyjnym

Janina Jankowska - dziennikarka Polskiego Radia i przewodnicząca Rady Programowej Telewizji Polskiej - podkreślała, że jedyny ratunek to powrót do podstawowych zasad dziennikarstwa takich jak odróżnienie informacji od komentarza. "Podstawa zasadnicza dziennikarza - niezależnie od jego poglądów i sympatii; dać prawo wypowiedzenia swojej prawdy każdej stronie, nie traktować jej od razu jako oszołoma, głupola, psychola, a taki sposób podejścia widziało się już na etapie zbierania informacji" - tłumaczyła Janina Jankowska.

Zdaniem dziennkarza śledczego i publicysty Jerzego Jachowicza z radia "Wnet", media stały się wręcz biuletynami partyjnymi. Nie wierzy jednak, że można tę sytuację zmienić. "Rzeczywiście błędem polskiego dziennikarstwa jest to, że zostało zagubione rozróżnienie między relacją a komentarzem. Nie widzę żadnej możliwośći zmiany, odwrotnie widzę pogłębiający się kryzys, pogłębiającą się degrengoladę polskiego dziennikarstwa" - stwierdził Jachowicz.

Materiały, które powstały w związku z sesją i na sesji, zostaną użyte w celach szkoleniowych przez Fundację Nowe Media. Będą opublikowane na stronach internetowych Fundacji.

rk