Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 09.10.2010

Czwarta rocznica śmierci Marka Grechuty

9 października mija 4. rocznica śmierci Marka Grechuty, poety, piosenkarza, kompozytora i malarza.
Marek GrechutaMarek Grechuta(fot. wikipedia)

Był mistrzem piosenki poetyckiej, autorem "Dni, których nie znamy" oraz "Ocalić od zapomnienia". Zmarł w wieku 60. lat.

Mistrz piosenki poetyckiej

Marek Grechuta stworzył niepowtarzalny styl i stał się fascynacją oraz punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń polskich piosenkarzy. Jego utwory charakteryzują się oryginalnym tekstem i odległą od stereotypów muzyką. Piosenki takie jak "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", czy "Niepewność", do dziś cieszą się popularnością. Grechuta przez długi czas współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Wraz z nim założył krakowski kabaret, który przekształcił później w słynny zespół o nazwie "Anawa".

Największe sukcesy odniósł podczas Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 roku otrzymał nagrodę dziennikarzy, rok później nagrodę Telewizji Polskiej za piosenkę "Wesele". Dwukrotnie otrzymał nagrody główne festiwalu: za "Korowód" i za "Hop, szklankę piwa". Od tytułu piosenki "Korowód" została zapożyczona nazwa festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, organizowanego od trzech lat w Krakowie.

Pierwsze sukcesy

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Tam w połowie lat 60. założył wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem "Kabaret Architektów Anawa", który przekształcił później w słynny zespół o nazwie "Anawa". Wraz z zespołem zadebiutował na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, od razu odnosząc podwójny sukces - nagroda w kategorii wokalistów i wyróżnienie dla zespołu "Anawa" za aranżację.

W latach 70. artysta prowadził zespół "Wiem", z którym nagrał dwa albumy "Droga za widnokres" i "Magia obłoków", cieszące się ogromną popularnością. W 1977 roku był współautorem, wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, musicalu "Szalona lokomotywa", według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielkim przebojem z tego musicalu okazał się utwór: "Hop-szklankę piwa". Przez 10 lat Marek Grechuta współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami.

W grudniu 2001 roku odebrał pierwszą w swej twórczości Złotą Płytę za album "Dni, których nie znamy". Ostatnia płyta artysty, zatytułowana "Niezwykłe miejsca", ukazała się w 2003 roku. W tym samym roku nagrał z zespołem Myslovitz piosenkę "Kraków". Znalazła się ona na płycie zespołu "Miłość w czasach popkultury".

Grób_Marka_Grechuty_w_Alei_Zasłużonych_Cmentarza_Rakowickiego_w_Krakowie
Grób Marka Grechuty w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie

Na festiwalu "Opole 2006" Marek Grechuta został uhonorowany nagrodą Grand Prix za całokształt twórczości, a jego piosenki zaprezentowano na poświęconym mu koncercie "Świat w obłokach". Artysta zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

sm