Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Szewczuk 24.03.2021

"Święto bohaterów". Prezydent odznaczy dziś Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali przed Zagładą swych żydowskich współobywateli. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na 13:00. Kameralna ceremonia w reżimie sanitarnym będzie elementem obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

- To święto polskich bohaterów. Kiedy za pomoc Żydom groziła kara śmierci, mimo tego nieśli pomoc na różne sposoby - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, częstą motywacją była międzyludzka solidarność i chrześcijańskie miłosierdzie.

- To jest ten dzień, w którym pamiętamy o Radzie Pomocy Żydom "Żegota", o polskich emisariuszach - Janie Karskim, Witoldzie Pileckim, pamiętamy o rodzinie Baranków z Siedlisk, rodzinie Kowalskich z Ciepielowa, zamordowanych przez Niemców za pomoc niesioną Żydom - dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Dzień Polaków 1200 free.jpg
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw

Projekt badawczy dot. polskich dyplomatów zaangażowanych w akcje pomocowe

Minister Wojciech Kolarski zapowiedział również, że dziś prezydent poruszy jeszcze kwestię polskich dyplomatów zaangażowanych w akcje pomocowe. Andrzej Duda będzie na ten temat rozmawiał z dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomirem Dębskim.

- Szef PISM przedstawi projekt badawczy, który ma zakończyć się w najbliższych miesiącach, a który może rzucić nowe światło na pomoc, jaką polscy dyplomaci, polskie placówki dyplomatyczne w czasie II wojny światowej świadczyły obywatelom narodowości żydowskiej - mówił prezydencki minister.

Czytaj także:

Szczególna data

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony od 2018 roku. Ustawa w sprawie ustanowienia święta państwowego była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzień pamięci przypada 24 marca, w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Nierozliczona zbrodnia na wielodzietnej rodzinie stała symbolem mordów na Polakach w jakikolwiek sposób pomagających Żydom. IPN szacuje, że tylko w ten sposób zginęło ok. 1000 Polaków.

ms