Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Chodurski 01.11.2010

Na cmentarzach wciąż połonie tysiące zniczy

W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach całej Polski palano znicze i składano wiązanki kwiatów. Wierni uczestniczyli w procesjach; na wielu cmentarzach organizowano kwesty na renowację nekropolii i pomoc potrzebującym.
Stare Powązki w WarszawieStare Powązki w Warszawiefot.PAP
Posłuchaj
  • Relacja Tomasza Majki (IAR) z dnia Wszystkich Świetych na warszawskich Starych Powązkach
Czytaj także

Tysiące zniczy płoną na stołecznych Powązkach. Wielu warszawiaków dopiero wieczorem odwiedza groby na tym cmentarzu. Trwa też zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków i kaplic najstarszej stołecznej nekropolii.

Tłumy ludzi przyszły w dzień Wszystkich Świetych na Wawel, żeby w krypcie pod wieżą srebrnych dzwonów pomodlić się za Lecha i Marię Kaczyńskich. Kwiaty na grobie swoich rodziców zlożyła Marta Kaczyńska.

W Gdańsku przedstawiciele kilku religii modlili się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. W modlitwie uczestniczyli m.in. duchowni Kościołów: rzymsko-katolickiego, polsko-katolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i ewangelicko-metodystycznego. Obecni byli też przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego.

Kwesty organizowano na wielu cmentarzach. Na cmentarzach we Wrocławiu kwestowano na pomnik pomordowanych w 1941 r. profesorów lwowskich, który w lipcu 2011 r. ma stanąć we Lwowie.

W Poznaniu zbierano pieniądze na odnowienie dwóch kaplic cmentarnych na wileńskim cmentarzu na Rossie. Natomiast w Olsztynie - na renowację XIX-wiecznego cmentarzyka na osiedlu Dajtki, które były kiedyś warmińską wioską.

Swoich bliskich wspominali także Romowie na Podbeskidziu. Setki osób przyszło do obozu Auschwitz; składano kwiaty i palono znicze; najwięcej płonęło pod Ścianą Straceń przy bloku 11.

Znicze płonęły także poza granicami kraju. Około 70 tysięcy zapłonęło na cmentarzach Lwowa, w tym na Cmentarzu Łyczakowskim. Pamiętano też o polskich mogiłach w Żytomierzu, Charkowie, Kijowie, oraz w podkijowskiej Bykowni.

Na litewskim cmentarzu na Rossie poniedziałek harcerze i młodzież zapalili ponad 3 tys. zniczy. Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum Matki i Serca, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Antokolskim, na którym znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie.

Pracownicy ambasady i konsulatów generalnych RP w Rosji, a także przedstawiciele rosyjskiej Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Znicze zapłonęły też na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i towarzyszące im osobistości.

W Dniu Wszystkich Świętych francuska Polonia odwiedza groby znanych Polaków na cmentarzach w Paryżu i okolicach. W tym roku przedstawiciele konsulatu RP w Paryżu złożyli kwiaty na polskich mogiłach na paryskich nekropoliach: Pere Lachaise, Montmartre i Montmorency. Na cmentarzu w podparyskim Le Mesnil-le-Roi, w sąsiedztwie Maison-Laffitte hołd oddano także założycielom paryskiej "Kultury".

W Szwecji Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji obchodzony będzie w tym roku dopiero 6 listopada, jednak część Polonii wcześniej odwiedza groby rodaków. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku.

mch