Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Zakrzewski 09.06.2021

Pod KPRM zakończyła się manifestacja. Związkowcy protestowali przeciwko decyzji TSUE ws. Turowa

Przed Kancelarią Premiera zakończyła się manifestacja związkowców, którzy sprzeciwiają się postanowieniu TSUE o zawieszeniu działalności kopalni Turów. Oprócz tego domagają się oni między innymi zmian w planie transformacji energetycznej Polski.

W proteście wzięły udziały trzy centrale związkowe - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił, że związkowcy oczekują przystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów z sektorem energetycznym w ramach Rady Dialogu Społecznego. Dodał, że "Solidarność" krytycznie ocenia działalność wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina w tym temacie.

Posłuchaj
00:30 11126561_1.mp3 Pod KPRM zakończyła się manifestacja ws. kopalni Turów (IAR)

 

shutterstock kopalnia turów 1200.jpg
Wiceszef MSZ Czech: rozstrzygnięcia ws. Turowa spodziewamy się w najbliższych tygodniach

Petycja do premiera

W biurze przepustek KPRM Piotr Duda i pozostali przedstawiciele trzech central związkowych zostawili petycję do szefa rządu dotyczącą kopalni Turów i sytuacji w polskim sektorze energetycznym.

Wcześniej związkowcy protestowali między innymi pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie spotkał się z nimi wicepremier i szef tego resortu Jacek Sasin oraz wiceminister Artur Soboń. Wicepremier Sasin zapowiedział wypracowanie rozwiązań dla sektora energetycznego, podobnych do umowy społecznej zawartej z górnikami. Jutro mają zacząć się rozmowy w tej sprawie.

Czytaj także: 

Protest w stolicy rozpoczął się około południa od złożenia petycji w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Dotyczyła ona kopalni Turów i ostatniego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wstrzymaniu wydobycia do czasu rozstrzygnięcia sporu między Polską, a Czechami.

Związki, które zrzeszają pracowników branży energetycznej domagają się od KE podjęcia wszelkich działań zmierzających do wstrzymania decyzji unijnych sędziów. W dokumencie podkreślają, że TSUE w swoim postanowieniu nie zwrócił uwagi na konsekwencje gospodarcze i społeczne dla całego kraju.

dz