Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Bączek 10.06.2021

Jedna z najgorszych zbrodni popełnionych przez IS. Irakijczycy identyfikują setki ofiar

W Bagdadzie dziesiątki Irakijczyków oddały próbki krwi w ramach kampanii mającej na celu zidentyfikowanie setek ofiar dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), znalezionych w masowym grobie w więzieniu Badusz, pod Mosulem na północy kraju.
1200_ISIS_muslim_shutterstock.jpg
Afganistan: ISIS przyznało się do zamachu na pracowników międzynarodowej firmy

Masakra w Badusz była jedną z najgorszych zbrodni popełnionych przez IS po tym, jak w 2014 r. przejęło ono kontrolę nad jedną trzecią Iraku. W czerwcu tamtego roku bojownicy IS zaatakowali więzienie i po uwolnieniu sunnitów załadowali pozostałych 600 więźniów, głównie szyitów, na ciężarówki, po czym zawieźli ich do wąwozu i rozstrzelali.

Czytaj także:

Masowy grób, odkryty po tym, jak siły irackie odzyskały kontrolę nad tym obszarem w marcu 2017 r., jest jednym z kilkudziesięciu, jakie pozostawili po sobie ekstremiści - mówią lokalni urzędnicy. Według śledczych ONZ istnieją "jasne i przekonujące dowody", że IS popełniło "ludobójstwo" w Iraku, mowa o ponad 200 masowych grobach, mieszczących nawet 12 tys. ciał.

Abbas Muhammad, którego syn Muhannad został uwięziony w Badusz po aresztowaniu w 2005 r. przez siły amerykańskie, był jednym z tych, którzy oddali próbkę krwi.

- Potrzebuję odpowiedzi, by po 17 latach niewiedzy zaznać spokoju i dowiedzieć się, czy mój syn żyje, czy nie - powiedział agencji AFP.

Szeroko zakrojona akcja

Kierownik sekcji masowych grobów w biurze medycyny sądowej w Bagdadzie, dr Jasmin Munzer, powiedziała, że 100 rodzin oddało próbki w stolicy, podczas gdy dziesiątki innych zrobiły to w czterech południowych prowincjach.

DNA ze szczątków ofiar zostanie porównane z próbkami ich domniemanych krewnych.

W Iraku od lat próbuje się zidentyfikować znajdowane szczątki i wciąż odkrywa się masowe groby, również z czasów reżimu Saddama Husajna.

pb