Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 19.11.2010

Szczyt NATO, wcześniej akcja pacyfistów

Sojusz zatwierdzi w Lizbonie nową strategię na dziesięciolecie. Inne tematy to obrona przeciwrakietowa, relacje z Rosją oraz misja w Afganistanie.
Przygotowania do szczytu NATO w LizboniePrzygotowania do szczytu NATO w Lizboniefot. PAP/EPA

Nowa koncepcja strategiczna ma być odpowiedzią na nowe globalne wyzwania XXI w. Aktualizacja jest konieczna, bo obecna strategia ma 10 lat.

11-stronicowy projekt koncepcji strategicznej podkreśla przede wszystkim tradycyjne funkcje NATO, mówi o wspólnej obronie na wypadek napaści na jednego z sojuszników i zawiera plany ewentualnościowe, czyli scenariusze reagowania, na czym zależało Polsce.

NATO potwierdzi, ku zadowoleniu Polski, że obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku jest podstawowym zadaniem Sojuszu.

W dokumencie jest też mowa o większym zaangażowaniu NATO w rozwiązywanie konfliktów i misje zagraniczne - o co z kolei zabiegały Stany Zjednoczone. - Ten szczyt ukształtuje na przyszłość nasz Sojusz - mówił przed odlotem do Lizbony sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Tarcza z Rosją

Strategia zapowiada też rozwój natowskiej obrony przeciwrakietowej. Przywódcy Sojuszu mają zdecydować o połączeniu w przyszłości krajowych systemów z amerykańskim. Szacuje się, że w ciągu 10 lat NATO wyda na ten cel 200 milionów euro. Przy podejmowaniu strategicznej decyzji o utworzeniu własnego systemu obrony przeciwrakietowej, NATO - zdaniem sekretarza generalnego - powinno zaprosić do współpracy Rosję. Ten szczyt ma być nowym startem w relacjach z Moskwą. - Nadszedł już czas, byśmy przestali obawiać się siebie wzajemnie. Musimy współpracować ściślej i wierzę, że tak się stanie - podkreślił Anders Fogh Rasmussen.

Na szczycie ma zapaść decyzja o dacie rozpoczęcia przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za ich kraj; ten okres powinien rozpocząć się w 2011 r., a zakończyć do końca 2014 roku.

Cele Polski

Polska chce potwierdzenia funkcji obronnych NATO w nowej strategii. Chce też, by 2012 r. był początkiem końca polskiej obecności wojskowej w Afganistanie - takie postulaty przedstawią na szczycie prezydent Bronisław Komorowski oraz szefowie MSZ i MON, Radosław Sikorski i Bogdan Klich. Warszawa zabiega również o dalsze inwestycje w infrastrukturę obronną NATO na terytorium Polski.

Dwudniowy szczyt NATO z udziałem przywódców 60 krajów i organizacji rusza o 17.30. A wcześniej, o godz. 12 rozpocznie się "kontrszczyt", organizowany przez działaczy pacyfistycznych. Portugalskie władze wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa; na granicach przywrócono kontrole, a w Lizbonie zmobilizowano kilka tysięcy policjantów.

Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena planowana jest o godz. 20.15. Konferencja prasowa prezydenta Komorowskiego o godz. 20.25.

agkm