Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Paweł Kurek 01.08.2021

"Uczestniczyłem w czymś szalenie ważnym". Powstanie we wspomnieniach Juliusza Kuleszy ps. "Julek"

Juliusz Kulesza ps. "Julek" przez całe życie jest związany Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Tam pracowali jego rodzice, tam po wybuchu wojny odbywał praktyki jako grafik. W początkach sierpnia 1944 roku, wraz z towarzyszami broni, podjął się obrony PWPW przed atakami oddziałów niemieckich. - Krwawe walki trwały 27 dni - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Powstaniec Warszawski.

- My się tak bardzo nie różnimy od młodych ludzi, bo gdybyśmy się różnili, to z pokolenia na pokolenie bylibyśmy jakimiś cyklopami z okiem po środku. Przekrój społeczny jest mniej więcej podobny. W każdym pokoleniu jest tak - patrząc na dzisiejszych 18-latków i 20-latków - że jedni by poszli do piwnicy (by się schronić w czasie wojny - red.), a inni, gdyby był odpowiedni impuls, to by jak my w Powstaniu chwycili za broń - mówi w rozmowie z dziennikarzem Portalu PolskiegoRadia24.pl Juliusz Kulesza ps. "Julek", Powstaniec Warszawski.

Zobacz wywiad z Juliuszem Kuleszą ps. "Julek":

Pan Juliusz opowiada nam, dlaczego, pomimo obaw i próśb rodziców, włączył się do walk o PWPW. Wspomina brawurową akcję konspiracji - swoistego "konia trojańskiego" - dzięki któremu udało się odbić z rąk Niemców teren instytucji. A także przytacza rozmowę swojego kolegi, który przerzucał się inwektywami, z wrogami, kiedy nie pozostały już inne metody, by wykurzyć ich z piwnic PWPW. 

Mówi też, jak dziś ocenia Powstanie Warszawskie i co myśli o młodym pokoleniu Polaków.

Zapraszamy do wysłuchania całej opowieści Juliusza Kuleszy ps. "Julek".

Rozmawiał Paweł Kurek

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.