Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 01.08.2021

Marszałek Sejmu: dzięki powstańcom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce

- To oni stworzyli podwaliny pod późniejsze zmiany, które sprawiły, że dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, oddając hołd warszawskim powstańcom w 77. rocznicę wybuchu walk o stolicę.

Marszałek złożyła kwiaty pod tzw. dzwonem "Montera" - komendanta warszawskiego Okręgu AK płk Antoniego Chruściela, który podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

1200, Andrzej Duda złożył wieniec, PAP.jpg
Prezydent: bez poświęcenia nie byłoby wolnej Polski

Zaznaczyła, że 1 sierpnia to dzień eksplozji patriotyzmu nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce.

Posłuchaj
00:23 ewi.mp3 Elżbieta Witek o pamięci o powstańcach z Warszawy (IAR)

- Zawsze 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymywaliśmy się i zawsze pamiętaliśmy o powstańcach, o ludności cywilnej, która poniosła tak olbrzymie straty - powiedziała.

Podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż powstańcy, którzy przez wiele lat po wojnie byli zapomniani, spotykają się dziś z przejawami szacunku, że "można oddawać im honor, cześć i pamięć". Dodała, że to oni stworzyli podwaliny pod późniejsze zmiany, które sprawiły, że dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

Czytaj także:

Witek złożyła także biało-czerwoną wiązankę pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, umieszczoną przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

brok pasta 1200.jpg
Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

fc