Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 29.11.2010

Uwaga na żubry wbiegające na jezdnię

Przy drogach w okolicach Puszczy Białowieskiej stanęły specjalne znaki, które ostrzegają kierowców i mieszkańców przed żubrami.
Uwaga na żubry wbiegające na jezdnięfot. A.Maciejewska/Kraina Żubra

13 białych trójkątów z czerwoną obwódką i czarną sylwetką żubra oraz napisem "Uwaga! Kraina Żubra", przypominających znaki drogowe, ustawiono w Białowieży, Narewce, Siemianówce, Masiewie, Orzeszkowie i Tarnopolu. Znaki mają ostrzegać kierowców przed możliwością napotkania żubra.

Taki wypadek miał np. miejsce jesienią 2009 roku, gdy żubr wyszedł z lasu wprost pod koła busa na drodze koło Białowieży. Zwierzę nie przeżyło tego zderzenia, bus został zniszczony, kierowcy nic się nie stało.

W styczniu 2010 roku żubr wpadł z kolei pod pociąg na nasypie kolejowym Siemianówka-Mikłaszewo w gminie Narewka. Ten żubr również nie przeżył wypadku.

Kraina żubra

- Znak jest też formą promocji krainy żubra, czyli rozległego obszaru pomiędzy Puszczą Mielnicką, Białowieską, aż po Puszczę Knyszyńską - mówi dr Rafał Kowalczyk z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Ten właśnie obszar - wg naukowców - jest naturalnie najlepszym miejscem do rozwoju populacji żubra.

Celem projektu "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" były różne działania na rzecz rozprzestrzenienia się białowieskiego stada żubrów. Żubrom w puszczy jest już bowiem za ciasno. Rozproszenie to także większe szanse na przetrwanie populacji w razie chorób.

W ramach projektu tworzono m.in. paśniki dla żubrów i wodopoje, wykaszano łąki śródleśne, by poprawić żubrom warunki bytowania i żerowania. Wszystko miało zachęcić żubry do wędrowania w nowe miejsca. Projekt obejmował też badania naukowe.

Projekt był realizowany od 2006 roku na terenie 11 gmin w północno-wschodniej części województwa podlaskiego: Białowieża, Hajnówka, Czyże, Narewka, Narew, Gródek, Michałowo, Dubicze Cerkiewne, Orla, Kleszczele, Czeremcha.

Koordynatorem projektu był Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży. Koszt programu to 1,38 mln euro, z czego 960 tys. euro pochodziło z UE. Program współfinansowało także Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne.

Obecnie w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 450 żubrów.

kk

tagi: