Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 30.11.2010

Szantaż ws. Wielkiego Głodu na Ukrainie?

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew miał szantażować prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, by jego kraj nie uznał Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo.
Szantaż ws. Wielkiego Głodu na Ukrainie?fot. PAP/Paweł Supernak

Z dokumentów ujawnionych przez amerykański portal WikiLeaks, na które powołują się ukraińskie media, wynika, iż informację o tym Alijew przekazał brytyjskiemu księciu Andrzejowi. Administracja prezydenta Azerbejdżanu zaprzeczyła tym rewelacjom.

Zapomnijcie o Górskim Karabachu

- Alijew otrzymał od prezydenta Miedwiediewa dokument, w którym zaznaczono, że jeśli Azerbejdżan uzna w ONZ bolszewicki sztuczny głód na Ukrainie za ludobójstwo "to możecie [Azerbejdżan] całkiem zapomnieć o Górskim Karabachu [zamieszkała przez Ormian azerska enklawa, która ogłosiła niepodległość]" - głosi fragment ujawnionej depeszy dyplomatycznej nadanej do USA ze stolicy Kirgistanu, Biszkeku.

Ukraina starała się o włączenie kwestii uznania Wielkiego Głodu za ludobójstwo do programu obrad Zgromadzenia Ogólnego NZ w 2008 r. Ukraińskie media donoszą, iż zgodnie z relacją księcia Andrzeja podobne dyrektywy w sprawie nieuznawania Wielkiego Głodu za ludobójstwo otrzymywały z Moskwy także inne stolice.

Książę Andrzej miał zapytać niewymienioną z nazwiska brytyjską ambasador w Kirgistanie, czy wskazówki takie nadeszły z Kremla do ówczesnego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, jednak pani ambasador nic na ten temat nie wiedziała.

To prowokacja!

Służby prasowe prezydenta Azerbejdżanu oświadczyły, że wypowiedzi przypisywane mu przez Wikileaks nie są prawdziwe - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

"Materiały te są jawną prowokacją, której celem jest zepsucie stosunków Azerbejdżanu z sąsiednimi państwami oraz wywołanie nieufności między szefami państw" - głosi oświadczenie służb Alijewa.

Wg ukraińskich historyków sztucznie wywołany w czasach stalinowskich głód doprowadził do śmierci co najmniej 3,5 mln osób. Niektórzy naukowcy wymieniają liczbę 7, a nawet 10 mln ofiar.

Po przewrocie bolszewickim przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu: z początku lat 20., z lat 1946-47 i najtragiczniejszy w skutkach - Wielki Głód z lat 1932-33. W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie.

kk