Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 01.12.2010

Cała Europa walczy z mrozem i śniegiem

Intensywne opady śniegu komplikują komunikację na drogach Austrii, Słowacji i Węgier. Zima paraliżuje także życie w wielu regionach Francji.
FrancjaFrancja(fot. EPA/PIERRE HECKLER)
Posłuchaj
  • Zima paraliżuje Austrię, Słowacje i Węgry - relacja Andrzeja Niewiadowskiego
  • Zima we Francji - relacja Marka Brzezińskiego
  • Mróz w Amsterdamie - relacja Jolanty van Grieken-Barylanki
  • Niskie temperatury w Czechach - relacja Pawła Szukały
Czytaj także

Zablokowane są główne trasy tranzytowe. Doszło do wielu wypadków. Z każdą godziną spada temperatura.

Ponad 20 centymetrów śniegu spadło w zachodniej, środkowej i północnej Słowacji. Ciężarówki blokują połączenie między Rużomberkiem i Dolnym Kubinem. Rozbite samochody tarasują drogi przed Trnavą i Nitrą. Uszkodzony TIR blokuje polączenie z Trenczyna do Drietomy. Zablokowana jest autostrada D-1 z Zyliny do Bratysławy. Nieprzejezdna jest też górska przełęcz w Donowalach. Do wielu wypadków doszło w stolicy kraju Bratysławie.

Węgry: marznący deszcz

Na Węgrzech w niektórych rejonach spadło pół metra śniegu. Pólnocne rejony kraju ogłosiły pomarańczowy alert ostrzegawczy. W nocy opady mogą przechodzić w marznący deszcz. Drogi będą bardzo śliskie.

Śnieg sparaliżował Wieden. Z powodu wielu wypadkow zamknięto obwodnicę Wiednia A-21 między Knoten Steinhaus i Vosendorf. Zamknięta jest międzynarodowa autostrada A4 prowadząca na Węgry między miejscowościami Fischamend i Bruck am Leitha. Do wielu wypadków doszło w Austrii przy granicach ze Słowenią. Ze śniegiem zmaga się podwiedeńskie lotnisko w Schwechacie. Wiele lotów odwołało również lotnisko w Grazu.

Mróz w Czechach

Nad Czechy nadciąga fala niskich temperatur. Towarzyszyć im będą kolejne opady śniegu i silny wiatr.

Zgodnie z zapowiedzią służb meteo, nowa fala opadów nadciąga od południa i już się daje we znaki. Do rana ma spaść około 20 centymetrów świeżego śniegu. Będą się tworzyć zawieje i zamiecie, zwłaszcza na drogach nieosłoniętych przed silnym wiatrem. W nocy temperatura spadnie do minus 20 stopni Celsjusza.

Dyrekcja Generalna Dróg i Autostrad w specjalnym komunikacie ostrzega kierowców przed występowaniem gołoledzi. Gęsty śnieg już teraz komplikuje ruch - między innymi na głównej autostradzie D1, która była zamknięta kilka godzin z powodu wypadku dwóch TIR-ów i trzech samochodów osobowych. Najtrudniejsze warunki pogodowe na D1 występują w okolicach Slavkova. Panuje tam zła widoczność, porusza się wiele piaskarek i pługów, na które kierowcy muszą bardzo uważać. Opady śniegu od południa przesuwać się będą stopniowo na północny-zachód Czech.

Francja: będą wyłączać prąd

Zima paraliżuje życie w wielu regionach Francji. Meteorolodzy przewidują, że do końca tygodnia w znacznej części kraju będzie sypał śnieg i trzymał mróz.

Szczególnie dotknięte zimą są północno-zachodnie i środkowo-wschodnie rejony Francji. Ponad 50 tysięcy gospodarstw jest pozbawionych prądu. Pociągi, szczególnie jadące z Paryża na południowy wschód, mają duże opóźnienia, podobnie jak Eurostar łączący stolicę Francji z Londynem. Około 10 tysięcy ciężarówek stało przez całą noc na poboczu, przede wszystkim w Alpach i w dolinie Rodanu. Prefekt tego departamentu radzi, aby nie ruszać dzisiaj w drogę: - Warunki są w dalszym ciągu bardzo trudne, więc jeśli ktoś nie musi, to niech nie wyrusza dzisiaj z domu. Co więcej ułatwi to pracę służbom odśnieżającym drogi.

W największym departamencie Francji - w Val de Marne, na przedmieściach Paryża mróz spowodował awarię gazociągu. W kilku miasteczkach tego regionu nie ma czym ogrzewać mieszkań. Energetycy zapowiadają na wieczór szczyt zużycia prądu w całym kraju. W niektórych regionach, jak w Bretanii, dopływ prądu będzie wyłączany.

Holandia: bezdomni do noclegowni

W Amsterdamie wszyscy bezdomni musieli obowiązkowo spędzić ostatnią noc w noclegowniach. Władze wprowadziły do niedzieli stan wyjątkowy w mieście dla tych osób ze względu na silne mrozy.

Burmistrz Amsterdamu obawiał się, że bezdomni pozostający w mroźne noce na ulicy mogą zamarznąć. Dlatego wprowadził nadzwyczajne przepisy, które zmuszają bezdomnych do przebywania w noclegowniach od godziny 23.00 do 7.00 rano.

Czerwony Krzyż przygotował dla nich dodatkowe łóżka, koce i ciepły posiłek. W sumie w stolicy Holandii przenocować może prawie 250 bezdomnych osób. Większość dobrowolnie skorzystała z pomocy, tylko niewielu trzeba było doprowadzić siłą. Inne holenderskie miasta są mniej rygorystyczne, ale także przygotowały w noclegowniach dodatkowe łóżka. W sumie Czerwony Krzyż dostarczył ponad 200 łóżek i materaców, z czego 150 otrzymały noclegownie w Amsterdamie.

to