Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 02.12.2010

Ekshumacja oficerów Sikorskiego

Zakończyła się ekshumacja ciał trzech oficerów, którzy zginęli razem z generałem Władysławem Sikorskim w katastrofie gibraltarskiej w 1943 roku.
Władysław SikorskiWładysław Sikorskifot. U.S. government/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk o ekshumacji oficerów
  • Konsul Piotr Nowotniak o ekshumacji
Czytaj także

Na polskim cmentarzu wojskowym w Newark w środkowej Anglii ekshumowano szczątki trzech oficerów. Otworzono groby generała Tadeusza Klimeckiego (szefa sztabu Naczelnego Wodza), pułkownika Andrzeja Mareckiego (szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza) i porucznika Józefa Ponikiewskiego (adiutanta gen. Sikorskiego).

Przy ekshumacji pracowało kilkanaście osób, a prace zajęły kilka godzin. Konsul generalny w Manchesterze Piotr Nowotniak powiedział, że wydobyto wszystkie trzy trumny. Szczątki przełożono do nowych trumien i przygotowano do dalszej podróży.

Trumny trafią na lotnisko Heathrow, skąd lotem cywilnym zostaną przetransportowane do Warszawy, a następnie z honorami wojskowymi do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie.

Tam zostanie przeprowadzona sekcja zwłok i tomografia komputerowa. Badania mają się rozpocząć 4 grudnia. Specjaliści przeprowadzą je za darmo.

Wypadek czy zamach?

- Ekshumacja i sprowadzenie zwłok polskich żołnierzy do kraju mają potwierdzić ustalenia po przebadaniu zwłok generała Sikorskiego - powiedziała Monika Kobylańska, rzeczniczka prasowa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Dodała, że poprzednie badanie Sikorskiego pozwoliło ustalić przyczyny śmierci generała. Powiedziała również, że inne ciała będą eksumowane, aby potwierdzić wszystkie dotychczasowe tezy.

Po ekshumacji ciało kapitana Józefa Ponikiewskiego zostannie pochowane w rodzinnym Oporowie 7 grudnia. Ciała szefa sztabu Naczelnego Wodza generała Tadeusza Klimeckiego oraz szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza pułkownika Andrzeja Mareckiego zostaną 9 grudnia złożone w kwaterze żołnierzy polskich sił zbrojnych na zachodzie w Warszawie na Wojskowych Powązkach.

Śledztwo ws. katastrofy

Ekshumacja odbywa się na wniosek katowickiego oddziału IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Sikorskiego od września 2008 roku.

W ramach śledztwa IPN zbadano szczątki generała Sikorskiego, które spoczywają na Wawelu. Wykluczono wówczas hipotezy o wcześniejszym zastrzeleniu, uduszeniu lub otruciu generała i stwierdzono, że śmierć Wodza Naczelnego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości.

Wg brytyjskich władz, generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, wracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Wg oficjalnej wersji wydarzeń przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 roku, przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Komisja nie potrafiła jednak wyjaśnić, jak doszło do awarii. Część historyków uważa, że był to zamach.

kk