Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 09.12.2010

Zmieńmy negatywny stereotyp na temat raka

Rozpoczęła się kampania edukacyjna "Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna".
Zmieńmy negatywny stereotyp na temat rakafot. Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Elżbieta Majewska o kampanii
  • Elżbieta Majewska o warsztatach
  • Dominik Makowski o swojej chorobie
Czytaj także

Kampania jest skierowana do osób chorujących na nowotwory, jak i do tych, którzy diagnozę usłyszą jutro.

- Podstawowy cel kampanii to walka z negatywnym stereotypem na temat nowotworów i nauka poytywnego myślenia - mówi Elżbieta Majewska z fundacji "Rak'n'nRoll. wygraj Życie".

- Jest to udowodnione naukowo, że psychika ma ogromny wpływ na możliwość wyleczenia, albo na godne życie z nowotworem - dodaje.

Elżbieta Majewska zaznacza, że równie istotnym celem kampanii jest zachęta do badań i leczenia, bo jak dodaje, medycyna robi ogromne postępy w walce z rakiem.
Najważniejsze jest nastawienie

W ramach kampanii odbędzie się cykl warsztatów. Skierowane będą one do osób chorych i ich rodzin. Warsztaty dotyczyć będą bardzo różnorodnej tematyki np.: jak rozmawiać z dziećmi o raku, jak sobie radzić z utratą włosów.

W planach jest również cykl warsztatów "Metamorfozy", w których znani styliści pokażą jak za pomocą zmiany wizerunku poprawić wewnętrzny stan psychiczny.

Wsparcia i informacji można szukać na stronie internetowej www.wyrollujraka.pl. Strona będzie centrum informacji o rodzajach nowotworów i metodach ich leczenia. Znajdą się na niej artykuły ekspertów i dużo praktycznej wiedzy dotyczącej raka.
Swoimi doświadczeniami podzielą się również ci, którzy walczą z rakiem.

Jednym z nich jest Dominik Makowski. - To pozytywne nastawienie jest połową sukcesu w zmaganiach z nowotworem - twierdzi.

O swojej chorobie Dominik Makowski dowiedział się osiem lat temu, dzień po studniówce. Jak tłumaczy, na początku wiadomość była dla niego szokiem. Ale potem pogodził się i rozpoczął walkę z chorobą.

Dominik Makowski wyjaśnia, że jego najważniejszą bronią stał się dobry humor, bo jak dodaje, jeżeli człowiek potrafi się śmiać to jest w stanie przetrwać wszystko.

Patronat honorowy nad akcją objęła prezydentowa Anna Komorowska.

kk