Logo Polskiego Radia
Jedynka
Przemysław Goławski 17.11.2010

Walka z rakiem trwa

Do tej pory poszukiwanie lekarstwa na tę chorobę było jak błądzenie we mgle. Teraz naukowcy postanowili zmienić metody działania.
Walka z rakiem trwaGlow Images/East News

- Na początku XXI wieku zarówno instytuty naukowe, jak i firmy farmaceutyczne, stanęły przed bardzo ważnym wyzwaniem. Okazało się, że w poprzednim wieku większość naukowców poszukiwała skutecznych leków na raka, nie wiedząc za bardzo, jakie są przyczyny jego powstawania - uważa dr Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

W rozmowie z Arturem Wolskim powiedział, że próby te zakończyły się wielką porażką. W chwili obecnej część leków jest nazywana chemioterapią i jest dostępna na rynku. Obecnie cały nurt badań skierował się nie w rejony poszukiwania leków, ale w kierunku opracowywania prostych testów diagnostycznych, które pozwolą na rozpoznanie i odnalezienie miejsc powstawania nowotworów w bardzo wczesnych fazach.

- Markery, które znajdują się w organizmie, to cząsteczki, zwykle białka, o określonej budowie, które są określane jako sygnalizatory pewnych stanów prowadzących do rozwoju określonego rodzaju nowotworu – podkreślił naukowiec w programie "Naukowy Wieczór z Jedynką".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki mogą one występować w osoczu krwi, jak i we wszystkich innych płynach ustrojowych. Naukowcy dążą do stworzenia markerów, które są zewnętrznokomórkowe, czyli wyprodukowane w laboratorium. Starają się "nauczyć" je tego, aby rozpoznawały markery, które znajdują się w organizmie ludzkim.

- Takie cząsteczki, które my tworzymy, mają określone, specyficzne cechy, pozwalające im rozpoznać to, co chcemy zobaczyć, co się dzieje w organizmie. Robiąc test diagnostyczny zależy nam na tym, by zobaczyć czy to się świeci, czy coś jest wygaszone, czy coś daje jakąś określoną reakcję. Dzięki nim łatwo będzie można określić w jakim tempie wzrost nowotworu jest powodowany w organizmie i w jakiej fazie rozwoju się znajduje – zaznacza dr Marcin Drąg.

W dalszej części audycji prof. dr hab. inż. Marek Kurzyński z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej prezentuje najnowsze badania z inżynierii medycznej, które prowadzone są w jego uczelni. W 2010 roku obchodzimy 100 lat tej szkoły, a uroczystościom patronuje Program Pierwszy Polskiego Radia.

Prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków opowiada zaś o zdobyczach wiedzy dotyczących opracowania nowych antybiotyków, możliwości leczenia nimi oraz interakcji z bakteriami i wirusami.

(pp)

Aby wysłuchać rozmowy "Walka z rakiem trwa”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.