Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 05.10.2010

Kobieto, przebadaj się

Badania profilaktyczne wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy są bezpłatne, ratują życie i zdrowie - podkreślają eksperci.

Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczony jest dla pań pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Jest ich w Polsce 4,5 miliona, a badania przeprowadzane są raz na dwa lata.

- Cytologię, czyli wykrywanie raka piersi, wykonujemy raz na 3 lata i dotyczą pań pomiędzy 25. a 59. rokiem życia. Z programem tym trafiamy do 9. mln populacji – przypomina dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

Dagmara Mokwa i Jolanta Walczak, koordynatorki programów profilaktycznych, podkreślają, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby. W przypadku nowotworów ma to ogromne znaczenie, gdyż szybko wykryty rak szyjki macicy kończy się najczęściej niewielkim zabiegiem, a wczesne wykrycie raka piersi pozwala na bezoperacyjne wyleczenie nowotworu.

Goście Jedynki zaznaczali, że samorząd terytorialny odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu całej polityki zdrowotnej. Najwiekszą zaletą władz samorządowych przy przeprowadzaniu takich akcji jest dobra znajomość problemów lokalnej społeczności. Dlatego władze lokalne powinny dbać o edukację i promowanie badań profilaktycznych oraz informować o tym, gdzie można dokonać badań.

Eksperci zwracali też uwagę, że samorządy zobowiązane są, żeby zadbać o to, by na ich terytorium znajdowało się jak najwięcej miejsc, w którym można przeprowadzić badania. Władze lokalne muszą też umożliwić dojazd do tych placówek osobom mieszkającym daleko.

Przygotował Artur Wolski

(pp)