Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 11.12.2010

"Uśpiony antykatolicyzm" w Anglii?

Jeden z publikowanych wycieków WikiLeaks dotyczy stosunków anglikanów z katolikami w Wielkiej Brytanii.
Brytyjczycy witają Benedykta XVI (wrzesień 2010 roku)Brytyjczycy witają Benedykta XVI (wrzesień 2010 roku)fot.PAP

Według oceny brytyjskiego ambasadora w Watykanie, stosunki te osiągnęły najniższy poziom od 150 lat.


Ujawniona depesza amerykańskiej dyplomatki przy Stolicy Apostolskiej pochodzi sprzed roku, kiedy anglikański arcybiskup Canterbury, Rowan Williams odwiedził Watykan. Papież Benedykt XVI zaoferował właśnie przyjęcie do Kościoła Katolickiego tych Aanglikanów, włącznie z klerem i hierarchami, którzy nie zgodzą się na ordynację kobiet-biskupów i według tego przecieku, spotkanie papieża z arcybiskupem Canterbury było momentami "niezręczne".


Podczas bankietu na cześć gościa z udziałem korpusu dyplomatycznego, brytyjski ambasador, katolik Francis Campbell, zwierzył się amerykańskiej wiceambasador, Julietcie Valls Noyes, że kryzys "budzi obawy niewielkiej mniejszości katolickiej w Anglii, głównie pochodzenia irlandzkiego". Brytyjski ambasador wyjaśnił, że w niektórych częściach Anglii "pokutuje uśpiony antykatolicyzm i niewiele trzeba, aby go zbudzić." Amerykańska depesza cytuje ostrzeżenie ambasadora Campbella, że mogłoby dojść do dyskryminacji, a nawet przypadków przemocy wobec katolickiej mniejszości.

Nie ma chętnych do Watykanu

500 lat po anglikańskiej schiźmie, Wielka Brytania może mieć znów trudne stosunki z Watykanem. Jak donosi sobotni londyński "Daily Telegraph", obecny ambasador przy Stolicy Apostolskiej wraca w styczniu do Londynu, a na jego stanowisko brak chętnych.


Po historycznej wizycie państwowej Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii, tamtejszy minister spraw zagranicznych William Hague chciał mieć w Watykanie ambasadora o dużym kalibrze politycznym, a zarazem katolika. Będzie jednak zmuszony oddelegować tymczasowo, na pół roku, urzędnika ministerstwa jako charged'affaires, gdyż wykruszyli się wszyscy kandydaci, którym proponował tę prestiżową funkcję.

Nominacji nie przyjął były przewodniczący Partii Konserwatywnej i ostatni gubernator Hong Kongu, a obecnie rektor uniwersytetu w Oxfordzie, Chris Patten, ani znana posłanka torysowska Ann Widdecombe - która, pomimo "obszernej figury", niedawno startowała z dużym sukcesem w brytyjskiej wersji "Tańca z gwiazdami". Natomiast lord Patten, mimo że występował w roli rządowego koordynatora tegorocznej wizyty papieskiej w Wielkiej Brytanii, woli starać się o stanowisko prezesa BBC.

rr