Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 19.10.2021

Sprawa Turowa. Premier spotkał się z politykami czeskiej partii, która będzie współtworzyć rząd

Sytuacja wokół kopalni w Turowie była jednym z tematów rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z politykami czeskiej partii ODS, która najprawdopodobniej wejdzie w skład nowego rządu w Pradze. Spotkanie odbyło się w Strasburgu, po debacie w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.
gov.pl paweł jabłoński free 1200.jpg
Wiceszef MSZ o wynikach wyborów w Czechach: w sprawach dot. współpracy możemy być optymistami

- Premier spotkał się z przedstawicielami ODS, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim. ODS będzie współtworzyć nowy rząd w Republice Czeskiej. Partia jest członkiem ECR, grupy parlamentarnej w PE, w której jest także Prawo i Sprawiedliwość - przekazał Polskiemu Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, w czasie rozmowy poruszono sprawy z bieżącej agendy unijnej, między innymi kwestie polityki energetycznej oraz pakietu klimatycznego. - Jednym z tematów była także sprawa Turowa - poinformował minister.

Czytaj także:

Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów. Władze w Pradze twierdzą, że działanie kopalni powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych po stronie czeskiej. 20 września w wyniku niezrealizowania środka tymczasowego nakazującego natychmiastowe zamknięcie kopalni TSUE ukarał Polskę karą w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że polskie władze nie zaczęły jej płacić.

1200_Turów_shutterstock.jpg
"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Proponowane przez stronę polską rekompensaty na rzecz Czech miały być przeznaczone na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiono również propozycję zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni Turów w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Mimo kilkunastu rund negocjacji, nie osiągnięto porozumienia, a pod koniec września negocjacje utknęły w martwym punkcie. Czechy nie chcą, aby w umowie znalazła się klauzula umożliwiająca jej wypowiedzenie.

dn