Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 19.12.2010

Zima w Europie, problemy z komunikacją

Europa Zachodnia zmaga się z zimą, Kilka europejskich lotnisk nie mogło przyjąć pasażerów z powodu śnieżyc. Na drogach panują bardzo trudne warunki.
Lotnisko HeathrowLotnisko Heathrow(fot. EPA/NICOLAS MAETERLINCK)
Posłuchaj
  • Zima w Wielkiej Brytanii - relacja Grzegorza Drymera
  • Holandia pokryła się śniegiem - relacja Jolanty van Grieken-Barylanki
  • Belgia znowu zmaga się z zimą - realcja Beaty Płomeckiej
  • Zima w Austrii, Słowacji i na Węgrzech - relacja Andrzeja Niewiadowskiego
Czytaj także

Śliskie drogi, problemy na kolei i opóźnione samoloty - Belgia zmaga się z zimą. Dziś pobity został rekord z 1945 roku, jeśli chodzi o liczbę dni z opadami śniegu w listopadzie i grudniu. W tych miesiącach padało z przerwami przez 18 dni, po wojnie przez 16.

Rekordowe jest też zużycie soli - od listopada, kiedy zima po raz pierwszy zawitała do Belgii, na drogi wysypano już prawie 38 tysięcy ton. Natomiast w ostatnich latach średnio zużywano na ten cel 40 tysięcy ton.

Autostrady i główne drogi w Belgii są odśnieżane, choć po nocnych opadach, do południa zdarzały się utrudnienia i lewy pas był zasypany. Drogi lokalne są miejscami w ogóle nieprzejezdne. - Tej zimy wiele razy powtarzaliśmy i teraz też to mówimy - jeśli podróż nie jest konieczna, lepiej zostać w domu - mówi Jo Lieben z agencji monitorującej ruch na drogach. Pociągi kursują, choć są opóźnienia, na trasach międzynarodowych nawet kilkugodzinne.

Lotnisko w Brukseli stara się na bieżąco odśnieżać pasy startowe i zmaga się z natłokiem pasażerów z 18 samolotów, które nieoczekiwanie musiały wylądować w belgijskiej stolicy. Zostały przekierowane, bo kilka europejskich lotnisk nie mogło ich przyjąć z powodu śnieżyc.

W belgijskiej stolicy wylądowało w sumie kilkanaście samolotów, w tym między innymi te, które miały lecieć do Londynu. A ponieważ Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen, to wizy których wymaga, nie obowiązują w Belgii i pasażerowie bez belgijskich wiz, nie mogli opuścić strefy kontroli paszportowej. W ten sposób brukselskie lotnisko zostało w nocy przepełnione. Osobom zatrzymanym na lotnisku pomaga Czerwony Krzyż.

- Jesteśmy z Bangladeszu, lecieliśmy do Wielkiej Brytanii, ale samolot nie mógł wylądować na Heathrow - powiedział jeden z pasażerów, który noc spędził na lotnisku w Brukseli. - Nie wiemy co się dzieje, ile tu zostaniemy. Na razie powiedziano nam, że potrwa to jeszcze kilka godzin - narzekali pasażerowie.
Do brytyjskiej stolicy nie odleciał od rana z Brukseli żaden samolot. Odwołane też zostały loty do Frankfurtu, Monachium, Paryża i Amsterdamu. Wiele samolotów startujących z brukselskiego lotniska jest opóźnionych.

Mróz w Czechach

W Czechach nadal panują bardzo trudne warunki na drogach. Na większości z nich występuje gołoledź.

Gołoledź najbardziej komplikuje ruch na głównej autostradzie D1 z Pragi do Brna , na odcinku prowadzącym przez Wyżynę Czesko-Morawską w okolicach Jihlavy. Niskie temperatury sięgające nawet minus 20 stopni Celsjusza spowodowały, że błoto pośniegowe zamarzło i stworzyło niebezpieczeństwo na wielu drogach głównych oraz niższych kategorii.

Chaos na Heathrow

W Wielkiej Brytanii zima spowodowała chaos na lotniskach. Wszędzie powstają wielkie opóźnienia, wiele lotów odwołano, w terminalach tłoczą się podróżni i witający, którzy mimo śniegu dotarli, by odebrać swoich bliskich.

Część podróżnych, którzy nocowali w Terminalu 3 na największym brytyjskim lotnisku Heathrow, skarżyło się, że mimo obietnic nie otrzymali jedzenia, napojów, ani kocy, a w nocy kilkakrotnie wyłączano im ogrzewanie.

Sue Kerslake miała odlecieć do Hong Kongu z trójką wnuków: - Siedzimy teraz na podłodze, jest straszny tłok, jeden wnuk śpi na podłodze, dwoje na walizce, Mój mąż i zięć stoją. Rzecznik lotniska, Andrew Teacher tłumaczy sytuację: - Wszystko działa dziś od rana z opóźnieniem. Na Heathrow pracowaliśmy przez całą noc, żeby oczyścić pas z lodu i śniegu, na ile się dało. Ale wczoraj mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją. Rano lotnisko działało, koło południa spadło 10 centymetrów śniegu, nocą chwycił mróz, więc postanowiliśmy zamknąć lotnisko ze względów bezpieczeństwa.

Dziś spodziewany jest odlot z Heathrow tylko kilku maszyn, rano mowa była o zaledwie 7, w tym o trzech lotach transatlantyckich i 4 europejskich. Największy brytyjski port lotniczy w ogóle nie przyjmuje lotów. Na innych lotniskach jest tylko nieco lepiej.

Francja przysypana śniegiem

Francuskie władze lotnictwa cywilnego zdecydowały o odwołaniu ok. jednej czwartej lotów na lotnisko Roissy Charle de Gaulle. Od 9.00 zamknięte były na lotnisku 4 pasy startowe. Po 11.00 wznowiono ruch na dwóch pasach, ale przez pierwsze pół godziny nie startował tam ani nie lądował żaden samolot. Z powodu opóźnień w lotach, ponad pięć tysięcy pasażerów noc spędziło na ławkach w terminalach.

W sobotę samoloty lądowały na lotnisku Charlesa de Gaulle'a z dużymi opóźnieniami, gdyż kierowano tam wiele lotów z zamkniętego portu Heathrow w Londynie.

W Paryżu zamarła zupełnie komunikacja autobusowa - kursuje niewiele linii na obrzeżach stolicy.

W stołecznym Ile de France w nocy spadło miejscami do piętnastu centymetrów puchu. Poruszanie się na drogach jest bardzo utrudnione. W całym kraju doszło do ponad stu wypadków, najwięcej w okolicach Bordeaux. Sztab antykryzysowy zwołany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych apeluje do kierowców, aby wyruszali w drogę tylko w przypadku największej konieczności.

Opóźnione są także loty z Orly. Zablokowani są pasażerowie na lotnisku w Beauvais skąd odlatują samoloty tanich linii lotniczych łączących Francję z Polską.
Do godziny opóźnione są pociągi na liniach regionalnych i ekspresowych, w tym także Eurostar łączący Paryż z Londynem.

Brakuje soli w Austrii

Poprawia się sytuacja na drogach Słowacji i Austrii. Ze śniegiem walczą Węgry. Wszędzie jest bardzo zimno temperatura spadła nawet do minus 18 stopni.
Zanikające opady sniegu występują jedynie na Środkowej Słowacji w rejonie Previdzy, Zlatych Moraviec i Banoviec nad Bebravą oraz na południowym-wschodzie kraju. Wszystkie trasy tranzytowe są przejezdne, ale wiele dróg pokrył lód. Na Spiszu i Oravie jazdę utrudnia marznąca mgła. Temperatura spadła do minus osiemnastu stopni. Dana Moravcova ze Słowackiego Instytutu Meteorologii ostrzega, że trudnienia spotkają kierowcy w centrum Bratysławy.

Zamknięto główny most na Dunaju, ponieważ z restauracji umieszczonej na 80-metrowym przęśle zwisały kilkumetrowe sople grożące upadkiem na jezdnię. Zablokowane jest połączenie z Zyliny do Martina. Ostrzeżenie wydała również Horska Slużba. W Tatrach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Przejezdne są również wszystkie trasy tranzytowe w Austrii. Temperatura spadła do minus siedmiu stopni. Na zamarzniętych trasach doszło do wielu wypadków. Na autostradzie w południowym Tyrolu doszło do czołowego zderzenia samochodu z autobusem. Zginął 31-letni, niemiecki kierowca. 13 pasażerów autokaru zostało rannych. Z powodu ryzyka zejscia lawin zamknięto połączenie 198 między miejscowościami Lech i Warth. W Salzburgu brakuje soli do posypywania jezdni. Co dzień miasto potrzebuje 100 ton soli. W magazynach jest jeszcze 200 ton a austriackie kopalnie nie nadążają z wydobyciem. Miasto zamówiło sól u izraelskiego dostawcy. Pierwszy transport ma dotrzeć do Austrii 3 stycznia.

Śnieg przestał padać w zachodnich Węgrzech ale sytuacja na drogach jest niezwykle trudna. Międzynarodowe trasy tranzytowe pokryły się lodem. Jest mroźno i wietrzno. Pękają szyny kolejowe. Zamarzły zwrotnice. Opóznione są pociągi w okolicach Budapesztu. Międzynarodowe lotnisko Ferhihegy pod Budapesztem odprawia loty z dużymi opóznieniami. Wiele lotów Lufthansy do Frankfurtu zostało odwołanych.

Odwołane mecze piłki nożnej

Holandia pokryła się śniegiem. Nieprzyzwyczjeni do takich opadów Holendrzy, nie radzą sobie z komunikacją. Pociągi i autobusy jeżdżą nieregularnie lub wcale, z opóźnieniem latają samoloty. Drogowcy robią wszystko, aby odśnieżyć autostrady przed poniedziałkowym porannym szczytem.

Rzecznicy firm przewozowych apelują do pasażerów, aby pozostali w domach. Na szczęście w niedziele niewiele osób wybrało się w podróż. Rzecznik Holenderskiej Dyrekcji Robót Drogowych i Gospodarki Wodnej przyznaje, że na autostradach rzeczywiście jest niewiele samochodów, pracują natomiast pługi i piaskarki. - Chcemy odśnieżyć drogi przed poniedziałkowym szczytem - mówi Dick Ottenvanger.

Z powodu złej pogody odwołano wszystkie zaplanowane na niedzielę mecze piłki nożnej, w tym derby Amsterdam-Feyenoord. Stoją pociągi na stacji Utrecht. Inne jeżdżą rzadko i nieregularnie. Poprawiła się nieco sytuacja na międzynarodowym lotnisku Schiphol pod Amsterdamem, ale wciąż zdezorientowani pasażerowie nie są pewni, czy ich samolot odleci. - Opóźnione lub anulowane loty z poprzednich dni mają wpływ na obecną sytuację - przyznaje rzeczniczka lotniska Mirjam Snoerwang.
Tymczasem synoptycy informują, że nadal będzie padać, ale intensywne opady śniegu przesuną się na południowy wschód Holandii, w rejon Limburgii.

to