Logo Polskiego Radia
IAR
Julia Borkowicz 31.01.2022

"Blisko 119 tys. gospodarstw bez prądu". RCB o podsumowuje skutki wichur nad Polską

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że "o 6 rano bez dostaw energii elektrycznej było 118 292 odbiorców".

Wicedyrektor RCB Marek Kubiak poinformował na Twitterze, że najwięcej gospodarstw domowych nie ma prądu w województwach: zachodniopomorskim - 40 619, pomorskim - 30 071, i warmińsko-mazurskim - 10 664.

Dodał, że wczoraj straż pożarna wczoraj interweniowała łącznie 16 387 razy.

Weekendowe interwencje

W miniony weekend Straż Pożarna otrzymała 18 tysięcy zgłoszeń związanych z wichurami. W niedzielę strażacy otrzymali 16 tysięcy 400 zgłoszeń, w sobotę 1600 - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim - mówi rzecznik. - Tam w dwa dni jest ponad 3300 interwencji. Charakterystycznym miejscem jest Drawsko Pomorskie, gdzie ponad 200 strażaków pracowało przy usuwaniu zniszczeń, w użyciu były także agregaty prądotwórcze, które zasilały szpital i pompownię wody - dodaje Karol Kierzkowski.

W tamtym regionie pomagało trzydziestu pięciu kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Bilans

Bilans wichur to jedna ofiara śmiertelna i dwanaście osób rannych. Zginął mężczyzna z powiatu wejherowskiego. Tam na samochód spadło drzewo. W tym zdarzeniu została też ranna jedna osoba. Strażacy wciąż jeszcze usuwają zniszczenia po wichurach.

Posłuchaj
00:14 11530123_1.mp3 PSP: jedna ofiara śmiertelna i dwanaście osób rannych (IAR)

 

Posłuchaj
00:28 11530123_2.mp3 PSP: W weekend strażacy otrzymali 18 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem (IAR)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dziś pogoda będzie się poprawiać. Wiatr jeszcze będzie odczuwalny, ale porywy nie będą już tak silne, jak zeszłej nocy i w niedzielę.

Czytaj także:

Poprawa pogody

Rzecznik prasowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział, że porywy wiatru będą poniżej 70 kilometrów na godzinę. Zaapelował, by rano uważać na oblodzenia.

- Ślisko będzie szczególnie we wschodniej części kraju. Intensywne opady śniegu możliwe jeszcze do godziny 8-9 w Polsce północno-wschodniej oraz w całej południowej części kraju - dodał Grzegorz Walijewski.

W dzień temperatura maksymalna od -2 stopni północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, do 2 w centrum. Najcieplej będzie na zachodzie - tam 3 stopnie powyżej zera.

Kolejny niż

W środę szykuje się kolejny niż z możliwymi porywami wiatru do 100 kilometrów na godzinę nad morzem oraz do 70-80 w pozostałej części kraju. Spodziewane są również opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu.

Posłuchaj
00:25 11529900_1.mp3 Grzegorz Walijewski: wiatr jeszcze będzie odczuwalny, ale porywy nie będą już tak silne (IAR)

jb