Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Natalia Godek 10.03.2022

Tłumy uchodźców w dużych miastach. Szefernaker: staramy się ich przekonać, aby jechali do małych gmin

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że rząd stara się przekonywać uchodźców z Ukrainy, by wyjechali poza duże miasta. Jak dodał, do punktów recepcyjnych przyjeżdżają samorządowcy z poszczególnych gmin i zachęcają do osiedlenia się u nich.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker mówił dziennikarzom w Sejmie, że z ramienia resortu zajmuje się kwestią uchodźców ukraińskich. - Staramy się koordynować wszystkie działania w skali kraju, podejmowane przez różne organizacje, za co im serdecznie dziękujemy - przekazał.

Dodał, że "chyli czoła" wobec wszystkich wolontariuszy i zapewnił, że rząd cały czas współpracuje z samorządami w sprawie miejsc dla uchodźców. - Współpracujemy też z naszymi partnerami zagranicznymi, żeby ci Ukraińcy, którzy chcą dotrzeć do innych państw Unii, mogli to zrobić - powiedział. - Robimy wszystko co w naszej mocy, aby jak najlepiej to koordynować - dodał.

Wiceszef MSWiA został też zapytany o sytuację na Dworcu Centralnym, gdzie wolontariusze narzekają na brak koordynacji ze strony rządu. - Problem Dworca Centralnego pojawił się w pewnym momencie, bo wcześniej zdecydowana większość pociągów była na Dworcach Zachodnim i Wschodnim - ocenił i dodał, że od środy w centrum stolicy są strażacy, którzy mają koordynować zarządzaniem kryzysowym w tym miejscu.

Zapewnił ponadto, że wolontariusze będą teraz mogli zwracać się do przedstawicieli Straży Pożarnej jako do koordynatora. 

Czy będzie przymusowa relokacja?

Wiceszef MSWiA był także pytany o to, czy możliwa jest przymusowa relokacja Ukraińców na tereny wiejskie. - Do tej pory największym problemem było to, żeby ci uchodźcy chcieli dotrzeć do małych miejscowości, staramy się w niekonwencjonalny sposób przełamać te bariery - mówił Paweł Szefernaker.

Dodał, że są samorządowcy, którzy reklamują swoje miejscowości, a także Ukraińcy, którzy przekonują swoich rodaków do zamieszkania w mniejszych miejscowościach. - Sam byłem świadkiem, jak przedstawiciel Związku Ukraińców w Polsce przekonywał panią z dzieckiem, że jeżeli pojedzie do mniejszej miejscowości, to się jej tam krzywda nie wydarzy, a lokalny samorząd o nią zadba - podkreślił.

- Proszę pamiętać o tym, że znacząca część osób, które nie chcą opuszczać takich miejsc jak dworce kolejowe, to są osoby, które chcą jechać gdzieś na Zachód, a Polskę traktują jako kraj tranzytowy - powiedział. - Rozmawiałem z Ukraińcami na Dworcu Centralnym w Warszawie. Nie chcą się stamtąd ruszyć, bo liczą, że tylko z tego miejsca mają szanse pojechać gdzieś dalej - wyjaśnił. Dodał, że w pobliżu Dworca Centralnego ma powstać punkt, który umożliwi pomoc znajdującym się tam osobom. 

Posłuchaj
00:23 11617393_1.mp3 Wiceminister MSWiA o pomocy dla uchodźców z Ukrainy (IAR) 

***

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng