Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Natalia Godek 10.04.2022

Seria silnych eksplozji w Charkowie i Mikołajowie [ZAPIS RELACJI]

Ukraińskie media informują o serii silnych eksplozji w Charkowie i w Mikołajewie - porcie nad Morzem Czarnym na południu Ukrainy. Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk ponowiła z kolei apel do mieszkańców wschodnich obwodów o ewakuację. Ostrzegła też przed oczekiwaną rosyjską ofensywą na tych terenach. Kolejny dzień śledziliśmy najnowsze doniesienia dot. wojny na Ukrainie.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

03:06

Czeczeński lider Ramzan Kadyrow oświadczył w nagraniu na Telegramie, że siły rosyjskie przeprowadzą ofensywę nie tylko na oblężony port w Mariupolu, ale także na Kijów i inne ukraińskie miasta.

02:33

Wojska rosyjskie kontynuują prace nad planem minimum dla wschodniej Ukrainy - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar, poinformowała agencja Unian.

01:49

Po wycofaniu się Rosjan z północnej Ukrainy odkrywane są kolejne dowody domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych, nie ustają też zarzuty wobec rosyjskich żołnierzy, że dopuszczają się przemocy seksualnej - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

01:42

"The Times": Finlandia i Szwecja wydają się być gotowe do przystąpienia do NATO już tego lata

01:11

Posłuchaj
00:20 11681447_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: dziś przypada 12. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele polskiej elity. W tym dniu jesteśmy solidarni z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy twardo przeciwstawiają się rosyjskiej agresji (IAR) 
01:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu na Facebooku w niedzielę upamiętnił katastrofę lotniczą, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i członkowie polskich elit.

- W tym dniu solidaryzujemy się z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy zdecydowanie przeciwstawiają się rosyjskiej agresji - oświadczył ukraiński prezydent.

00:47

W swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Moskwa nie ma odwagi przyznać się do błędnej polityki wobec swojego sąsiada.

- Oni boją się przyznać, że przez dziesięciolecia zajmowali błędne stanowiska i wydawali kolosalne środki na wspieranie ludzkich zer, z których chcieli stworzyć przyszłych bohaterów przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej - oświadczył ukraiński prezydent.

00:38

W Luksemburgu dziś odbędzie się spotkanie (początek ok. 9.30) ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej. Wśród głównych tematów są kolejne sankcje wobec Rosji oraz pomoc dla Ukrainy. Spodziewane jest zielone światło dla zwiększenia z miliarda do półtora miliarda euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy.

Posłuchaj
00:55 11681431_1.mp3 Spotkanie szefów MSZ krajów UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
00:18

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk ponowiła apel do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy o ewakuację przed oczekiwaną rosyjską ofensywą na tych terenach. Ukraińska wicepremier wskazała, że nie ma argumentów za pozostaniem cywilów w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

23:57

Jeszcze jedno nagranie potężnej eksplozji, która wstrząsnęła Mikołajowem.

23:56

Borodzianka pod Kijowem dziś. Przerażający ogrom zniszczeń.

23:55

- Dziś 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, która odebrała życie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i przedstawicielom polskiej elity. Dziś jesteśmy solidarni z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy twardą stoją przeciwko rosyjskiej agresji - powiedział Zełenski.

23:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku oświadczył, że w ostatnim czasie stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy.

Ukraiński prezydent poinformował, że podczas niedzielnej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiał o tym, jak postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne oraz jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji.

- Zmiana stanowiska Niemiec jest logiczna - powiedział ukraiński polityk, ponieważ - jak zauważył - ten kierunek jest popierany przez większość narodu niemieckiego.

23:38

W sieci krążą nagrania potężnego wybuchu w Mikołajowie.

23:37

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z ostrzeliwanego Charkowa.

23:33

Ukraińskie media informują o serii silnych eksplozji w Charkowie i w Mikołajewie - porcie nad Morzem Czarnym na południu Ukrainy.

23:33

"To, że wróg wycofał się spod Kijowa, nie oznacza, że zrezygnował z chęci zdobycia stolicy" – ostrzegł w niedzielę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. "Nie można wykluczyć, że znowu spróbują »zdobyć Kijów w dwa dni«" - dodał.

21:53

To, że wróg wycofał się spod Kijowa, nie oznacza, że zrezygnował z chęci zdobycia stolicy - ostrzegł mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Jak dodał "nie można wykluczyć, że znowu spróbują »zdobyć Kijów w dwa dni«".

- Stolica musi być gotowa do obrony - podkreślił Kliczko w komunikacie na Telegramie, gdzie opublikował również swój wspólny z bratem Wołodymyrem wywiad dla amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC.

21:43

Ukraińskie ministerstwo obrony zwróciło uwagę, że liczba rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli od początku wojny na Ukrainie, sięgnie niebawem 20 tysięcy.

21:30

Z miast obwodów donieckiego i ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, ewakuowano do Lwowa około 50 osób, rannych w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki w komunikatorze Telegram.

21:24

W wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 10 cywilów, w tym siedmioletnie dziecko - poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

Ostrzeliwane były m.in. Bałaklija, Pisoczyn, Zołocziw i Dergacze. Syniehubow poinformował również, że najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miasta Izium, gdzie trwają zacięte walki. Obecnie nie ma potrzeby masowej ewakuacji mieszkańców Charkowa - zapewnił urzędnik.

21:21

"Ukraińska kobieta wspomina horror rosyjskiego ostrzału. W ten sposób przeżyliśmy wojnę - powiedziała 62-letnia kobieta, pokazując wejście do swojej piwnicy, w której ukrywała się wraz z rodziną" - podał Reuters.

21:03

"Jak mieszkali rosyjscy żołnierze podczas okupacji. Oto obskurny bałagan, jaki zostawiali za sobą wszędzie, gdzie się pojawili".

20:59
20:51

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk ponowiła apel do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy o ewakuację przed oczekiwaną rosyjską ofensywą na tych terenach. Ukraińska wicepremier wskazała, że nie ma argumentów za pozostaniem cywilów w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

- Żal z powodu opuszczenia swojego domu, swojej ziemi i gospodarstwa - to nie argument. Argumentem jest wasze życie i zdrowie. Rozumiem, że tragedia w Kramatorsku przestraszyła wiele osób. Ale wróg na to liczy - chce, żebyście się bali, żebyście żyli w strachu i się nie ewakuowali - dodała.

Posłuchaj
00:22 11681210_1.mp3 Apel do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy o ewakuację (IAR)
20:47

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 1793 cywilów, a 2439 zostało rannych - poinformowało w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"Większość odnotowanych ofiar cywilnych była spowodowana użyciem broni o szerokim obszarze rażenia, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także atakami rakietowymi i powietrznymi" - podano w komunikacie.

20:34
20:33
20:27

W wyniku działań armii rosyjskiej na Ukrainie zniszczonych zostało ponad 6800 budynków mieszkalnych.

Rosyjski żołnierz=zbrodniarz wojenny

20:23

Każda zbrodnia wojenna wojsk rosyjskich na Ukrainie jest dokumentowana na oficjalnej stronie Ukrainy - https://war.ukraine.ua/russia-war-crimes/. Okrucieństwa Rosji to coś więcej niż zło.

20:14

Liczba ofiar rosyjskiego ataku na dworzec w ukraińskim Kramatorsku wzrosła do 57. Szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że zakończyło się śledztwo w sprawie zbombardowania obiektu przez siły rosyjskie. Podczas ostrzału rannych zostało 109 osób. 

Posłuchaj
00:11 11681154_1.mp3 Pawło Kyryłenko: lekko ranni są wypuszczani ze szpitali do domów, natomiast pacjenci z poważnymi obrażeniami zostali przetransportowani w bezpieczne miejsca, jest im udzielana wszelka niezbędna pomoc (IAR) 
20:07

Niepewność, obawy przed ponownymi atakami Rosjan i próby powrotu do normalnego życia. Z dnia na dzień przybywa samochodów i ludzi na ulicach Kijowa. Teraz, gdy w pobliżu stolicy Ukrainy nie ma już rosyjskich żołnierzy, mieszkańcy, którzy pozostali w mieście, starają się wrócić do normalnego życia. Rozmawiał z nimi nasz reporter:

Posłuchaj
01:03 11681096_1.mp3 Mieszkańcy Kijowa o sytuacji w mieście. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 
20:00

To są zdjęcia dzieci, które przeżyły okupację rosyjską w Irpieniu, w Buczy i w Hostomelu w obwodzie kijowskim. Ukrywały się, ale wyszły, gdy tylko usłyszały, że do miast ponownie wkroczyły wojska ukraińskie.

19:50

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. 

W Makarowie w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze obcięli ręce 80-letniemu mężczyźnie na oczach jego córki. Mężczyzna zmarł - oświadczyła Denisowa. W Irpieniu, w tym samym obwodzie, 20-letnia ciężarna kobieta została zgwałcona przez dwóch Rosjan, straciła dziecko.

Czytaj więcej:

19:32

"Miałem przyjemność rozmawiać z ukraińskimi żołnierzami szkolącymi się w Stanach Zjednoczonych, którzy dziś wracają na Ukrainę. Ich odwaga i umiejętności są zdumiewające. Dałem jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielać im potrzebnej pomocy" - napisał szef Pentagonu Lloyd Austin.

19:22

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC News szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba mówił, że Francja i Niemcy popełniły strategiczny błąd, odrzucając starania Ukrainy o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Posłuchaj
00:21 11681074_1.mp3 Szef MSZ Ukrainy: nie byłoby wojny, gdyby Ukraina była w NATO (IAR) 

Czytaj więcej:

19:16

Dom w Irpieniu, który odwiedzili "wyzwoliciele".

19:08

Ukraińska kolej kontynuuje przewozy ewakuacyjne z Donbasu mimo ataków Rosjan na infrastrukturę kolejową. Szef państwowego przedsiębiorstwa Ołeksandr Kamyszyn podkreślił na antenie telewizji Ukraina24, że jak najwięcej osób z ogarniętego działaniami wojennymi wschodu kraju musi przedostać się na zachód.

- Mamy nową falę kursów ewakuacyjnych ze wschodu. Pomimo faktu, że wróg wysadza mosty, tory i stacje, nadal wywozimy naszych obywateli z Donbasu na zachód Ukrainy - dodał.

18:54

Wojska rosyjskie próbują dokończyć przygotowania do ofensywy, której celem będzie zdobycie wschodniej części Ukrainy - poinformował w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej:

18:42

Kanclerz Austrii Karl Nehammer udaje się w poniedziałek do Moskwy, gdzie ma spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - podała austriacka agencja APA. Tematem rozmów ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

"To pokazuje nadmierną pewność siebie ze strony austriackiego kanclerza, jeśli poważnie wierzy, że podróż ma sens teraz, gdy Putin pokazał, jakim jest brutalnym zbrodniarzem wojennym" - skomentował planowany wyjazd Nehammera anonimowy ukraiński dyplomata cytowany przez niemiecki dziennik "Bild".

18:26

"Świątynie i pomniki żołnierzy sowieckich, które pozostały po II wojnie światowej, najbardziej ucierpiały ze wszystkich obiektów kulturalnych" - przyznał ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Według ministra od początku wojny na Ukrainie ucierpiało około 170 zabytków. Niektóre z nich są całkowicie zniszczone, a niektóre tylko uszkodzone. Wczoraj (09.04) pojawiła się informacja o spalonej cerkwi w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

18:19

Z dnia na dzień przybywa samochodów i ludzi na ulicach Kijowa. Teraz, gdy w pobliżu stolicy Ukrainy nie ma już rosyjskich żołnierzy, mieszkańcy, którzy pozostali w mieście, starają się wrócić do normalnego życia.

Na głównym placu miasta - Majdanie Niepodległości - nasz reporter spotkał żołnierza wojsk obrony terytorialnej Ołeksija, który zabrał na spacer 13-letniego syna.

Posłuchaj
00:48 11680976_1.mp3 Mieszkańcy Kijowa na placu Niepodległości. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 
18:09

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na miasto Dniepr, na środkowym wschodzie Ukrainy, rannych zostało sześcioro ratowników, w tym jedna kobieta, która jest w ciężkim stanie - podały miejscowe władze.

Ludzie ci trafili pod ostrzał, gdy uczestniczyli w akcji ratunkowej po porannym uderzeniu rosyjskiej rakiety.  

18:07

Pokryta krwią zabawka z dworca kolejowego w Kramatorsku zostanie wysłana do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako dowód zbrodni wojennych okupantów.

18:00
17:58

Na Litwie zostanie zorganizowane szkolenie ukraińskich żołnierzy - przekazał dowódca Litewskich Sił Zbrojnych generał Valdemaras Rupszys. Kwestię tę Rupszys omówił z goszczącym na Litwie szefem sztabu Wojsk Lądowych USA generałem Jamesem C. McConvillem.

17:39

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski przekazał, że "rosyjscy okupanci pozostawiają po sobie »wybuchowe niespodzianki«". Umieszczają je nawet w pralkach. 

17:33

Zastępca dowódcy pułku "Azow" Swiatosław Pałamar opowiedział o sytuacji w Mariupolu i uczuciach jakie targają ukraińskimi obrońcami miasta, atakowanego przez wojska rosyjskie.

- Czy zastanawialiście się nad tym, jak to jest tutaj być, walczyć w takich warunkach, co czują obrońcy Mariupola? Jest tak, że dostajesz SMS-a z pytaniem »jak się masz?«, a ty pięć minut wcześniej włożyłeś swojego towarzysza broni, którego znałeś przez siedem lat, do czarnej torby. A wczorajszy dowódca plutonu, który ma 22 lata, dziś dowodzi batalionem, dowodzi lepiej niż pułkownik, który całe życie otrzymywał od państwa pensję - oznajmił Pałamar w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

17:25

Kardynał Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że tak jak po męce Jezusa przyszło zmartwychwstanie, tak po cierpieniu Ukraińców, nastaną lepsze czasy i zwycięży Bóg

Posłuchaj
00:30 11680668_1.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz zaznaczył, że w Wielkim Tygodniu identyfikujemy się z ofiarami wojny (IAR)
17:20
17:18

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii opublikowało mapę działań wojennych na Ukrainie. 

17:07

Rzeczniczka praw człowieka na Ukrainie Ludmyła Denisowa przekazała także, że Rosjanie przymusowo wydają paszporty Ukraińcom deportowanym do Rosji. Jak dodała, zmuszają obywateli Ukrainy do składania wniosków o wydanie paszportów Federacji Rosyjskiej.

Zaapelowała do Organizacji Narodów Zjednoczonych o zbadanie naruszeń praw człowieka podczas rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę oraz o wysłanie misji eksperckiej państw OBWE.

16:54
16:35
16:34

Tej wiosny uda się zasiać przynajmniej 70 procent pól uprawnych na Ukrainie - poinformował ukraiński wiceminister polityki rolnej i żywności Taras Wysocki. W telewizji Ukraina24 podkreślił, że jest to jednak pesymistyczny scenariusz.

Zdaniem Tarasa Wysockiego jeśli uda się rozminować wszystkie pola uprawne w obwodach czernihowskim i sumskim - w których znajdują się największe areały - ogólny procent obsiewów wzrośnie do 80. - Na razie trwają analizy, ich wyniki poznamy niedługo - dodał wiceminister.

16:29

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że ponad 400 byłych mieszkańców Mariupola, którzy zostali wywiezieni do Rosji, przebywa w obozie w obwodzie penzeńskim w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Denisowa podkreśliła, że o obozie dla mieszkańców Mariupola w rejonie Penzy dowiedziała się od Rosjan, którzy wspierają Ukrainę. Według tych doniesień ma to być ogrodzony i strzeżony obiekt typu zamkniętego z kilkoma budynkami. Ukraińcy mają zakaz opuszczania terenu placówki.

Czytaj więcej:

16:21

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że spodziewa się, iż nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie, generał Aleksandr Dwornikow, będzie organizował kolejne zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej.

Według BBC generał Dwornikow przejął od niedawna dowództwo wojsk rosyjskich prowadzących inwazję na Ukrainę. Wcześniej był jednym z dowódców rosyjskiej operacji militarnej w Syrii.

15:33

Rosyjscy okupanci zaatakowali i zniszczyli lotnisko w Dnieprze. Rakiety trafiły w infrastrukturę obiektu po południu. Siły rosyjskie dwukrotnie zbombardowały lotnisko w Dnieprze także 15 marca.

Jak przekazał szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko, liczba ofiar nie jest na razie znana. Dodał, że Rosjanie zaatakowali także obiekty w miejscowości Zwonećkie, na miejscu pracują ratownicy, doprecyzowywane są dane dotyczące liczby ofiar i skali zniszczeń.

13:25

- Strategia Rosji na Ukrainie to deindustrializacja tego kraju, celem ostrzałów są obiekty infrastruktury we wschodnich obwodach: charkowskim, mikołajewskim, dniepropietrowskim - powiedział w wywiadzie telewizyjnym szef MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

- Kluczowe zadanie jest proste: to próba deindustrializacji Ukrainy i rzeczywiście zniszczenie obiektów infrastruktury - powiedział Denysenko, cytowany przez agencję Unian.

Ocenił, że takie ostrzały rakietowe mają też za zadanie wywołać panikę wśród ludności i wywrzeć efekt demoralizujący.

13:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Przywódcy podkreślili, że wszyscy sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie muszą zostać zidentyfikowani i ukarani.

Wołodymyr Zełenski i Olaf Scholz poruszyli również temat sankcji nakładanych na Rosję oraz obrony i wsparcia finansowego dla Ukrainy.

13:13

Na Łotwę nie wpuszczono ponad 150 rosyjskich i białoruskich ciężarówek w związku z unijnymi sankcjami - podała w niedzielę łotewska agencja informacyjna LETA.

Od soboty do rana w niedzielę na Łotwę nie wpuszczono 152 ciężarówek na rosyjskich i białoruskich tablicach rejestracyjnych - przekazał cytowany przez agencję Andrejs Vaivars z Państwowej Służby Dochodów Łotwy.

Jak dodał, kierowcy pojazdów, których nie wpuszczono do kraju, twierdzili, że nie byli poinformowani o zakazie.

13:06

Aktywiści Greenpeace przez sześć godzin blokowali w porcie w Antwerpii w nocy z sobotę na niedzielę zacumowanie tankowca przewożącego rosyjską ropę. Protestujący przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę przykuli się łańcuchami do jednej ze śluz.

Przewożący 30 tys. ton oleju napędowego z Rosji statek "Seszele Pioneer" nie mógł zacumować w antwerpskim porcie, albowiem antywojenni działacze przykuli się łańcuchami do śluzy, gdzie miał on zacumować. Dopiero po sześciu godzinach policji udało się zakończyć protest.

12:59

Władze Ukrainy zidentyfikowały 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne, a samych przypadków domniemanych zbrodni wojennych naliczyły do tej pory 5600 - powiedziała w brytyjskiej stacji Sky News prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Określiła ona prezydenta Rosji Władimira Putina jako "głównego zbrodniarza wojennego XXI wieku", ale wyjaśniła, że ze względu na pełnione stanowisko, ma on pewien immunitet przed ściganiem.

Czytaj więcej:

12:47

Ukraina otrzymała niektóre rodzaje broni od zachodnich partnerów za późno – ocenił prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski w wywiadzie dla agencji AP, którego fragment zamieścił w niedzielę na swoim profilu na Facebooku.

- To, co oni (tj. partnerzy Ukrainy) przysyłają, to dla niektórych rodzajów broni jest za późno. Weźmy na przykład Mariupol, gdzie zginęły tysiące ludzi. I co dalej? Widzę 100-procentowe poparcie od przywódców niektórych państw, a niektórzy liderzy europejscy zmienili postawę, ale widać cenę tych zmian – powiedział.

Pytany, czy Ukraina dostała już dość broni, by osiągnąć przełom w przebiegu wojny, odparł: "Jeszcze nie".

Wyraził też przekonanie, że gdyby Ukraina było członkiem NATO, do tej wojny by nie doszło. - Wojna inaczej by przebiegała, mielibyśmy ramię bliskich sąsiadów, moglibyśmy razem walczyć. Ale mam przekonanie, że w ogóle by jej nie było – powiedział.

12:38
12:14

Okupanci zabraniają mieszkańcom Kachowki na południu Ukrainy, chodzenia na wiece, grożą odcięciem komunikacji, wody, gazu i ogrzewania.


12:10

Majdan Nezałeżnosti, czyli Plac Niepodległości w Kijowie, to jedno z najpilniej strzeżonych miejsc w tym mieście. Jest to główny plac w stolicy Ukrainy.
Miejsce to odwiedził nasz reporter.

Posłuchaj
00:46 11680383_1.mp3 Opustoszały kijowski Plac Niepodległości (Paweł Pawlica/IAR)

 

12:08

Papież Franciszek zaapelował w Niedzielę Palmową o wielkanocny rozejm na Ukrainie. Na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra powiedział: "Niech zostanie złożona broń, niech zacznie się wielkanocny rozejm, ale nie po to, by naładować broń i wznowić walki; rozejm, by osiągnąć pokój".

Zwracając się do tysięcy wiernych przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił: trwa wojna, której końca nie widać, "wojna, która codziennie przynosi przed nasze oczy masakry i okrucieństwa, dokonane przeciwko bezbronnym cywilom".

12:01

Rosyjscy wojskowi zabrali z laboratoriów w Czarnobylu radioaktywne materiały - podaje Radio Swoboda, powołując się na ukraińską państwową służbę zarządzającą strefą wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Nie wiadomo, gdzie znajdują się skradzione materiały. Nie wykluczono, że mogły zostać wyrzucone w strefie wykluczenia albo zabrane przez Rosjan "na pamiątkę". Drugi scenariusz agencja uważa za "bardziej prawdopodobny".

- W przypadku noszenia takiej pamiątki ze sobą przez dwa tygodnie gwarantowane jest pojawienie się oparzeń radiacyjnych i rozpoczęcie choroby popromiennej, a także nieodwracalnych procesów w organizmie - podkreślono.

11:57

- Dwie osoby zginęły, a 9 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów Charkowa i miasta Dergacze w obwodzie charkowskim - oświadczył w niedzielę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Facebooku.

Zaznaczył, że w ciągu ostatniej doby ostrzeliwane było miasto Dergacze oraz jego okolice. -Dwie osoby zginęły, są ranni. Jak widzimy, rosyjska armia nadal "walczy" z ludnością cywilną, bo na froncie nie odnosi sukcesów – powiedział.

11:47

Świat jest podzielony w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę na trzy części - pisze w weekendowym wydaniu dziennik "NRC". Większość krajów potępia atak na wschodniego sąsiada Polski, część usprawiedliwia Rosję, jednak wiele z nich nie chce opowiadać się po żadnej ze stron.

W ubiegły czwartek Rosja została usunięta z Rady Praw Człowieka ONZ 93 głosami, przypomina gazeta i zauważa jednocześnie, że sto krajów nie zdecydowało się na zwrócenie się przeciwko Moskwie.

- Może to być postrzegane jako niechęć do potępienia agresora i podkreślenie swojej neutralności w konflikcie – ocenia gazeta i wskazuje, że nawet po ujawnieniu zbrodni w Buczy Putin wcale nie jest osamotniony na Świecie.

11:29

Papież Franciszek podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie powiedział, że "w szaleństwie wojny znów krzyżuje się Chrystusa". - Po raz kolejny jest przybijany do krzyża w matkach, które opłakują niesprawiedliwą śmierć swoich mężów i dzieci. Jest krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach - mówił.

To pierwsza od początku pandemii papieska msza na placu Świętego Piotra z udziałem tysięcy wiernych. Otworzyła ją tradycyjna procesja z gałązkami oliwnymi i palmowymi.

11:22

Rosyjscy żołnierze zabijają cywilów w Mariupolu w obwodzie donieckim na ulicach, a nawet fotografują się z ich ciałami – oświadczył doradca mera miasta Petro Andriuszenko na Telegramie.

Według niego wojska rosyjskie dokonują "czystki" cywilnych mieszkańców, którzy nie ulegli okupantom, i w tym celu stworzyli w mieście kilka posterunków.

"W trakcie czystek okupanci mają czelność zabijać cywilów prosto na ulicy, a potem fotografować się, żeby pochwalić się zwycięstwem" – napisał Andriuszenko.

Dodał, że żołnierze rosyjscy zabierają ciała zabitych z ulic i palą je w krematoriach. Dzień wcześniej rada miejska Mariupola pokazała podziemne przejście na przedmieściach, gdzie okupanci zorganizowali punkt składania ciał zabitych mieszkańców.

11:08

Osoby, które w obawie przed walkami we wschodniej części Ukrainy chcą się ewakuować mogą korzystać z dziewięciu korytarzy humanitarnych. Wicepremier Iryna Wereszczuk napisała na jednym z portali społecznościowych, że drogi ewakuacji w obwodzie ługańskim będą otwarte dopóki rosyjskie wojska okupacyjne będą przestrzegać zawieszenia broni.

10:53

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 19300 rosyjskich żołnierzy. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o tym na jednym z portali społecznościowych.

Rosyjska armia straciła 1911 pojazdów opancerzonych, 722 czołgi, 152 samoloty i 137 helikopterów oraz 7 okrętów. Poza tym zniszczono 342 rosyjskie systemy artyleryjskie i 55 systemów obrony przeciwlotniczej, a także 1384 pojazdy wojskowe, 112 bezzałogowych statków powietrznych i 76 cystern z paliwem.

10:33
10:05

12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych przeanalizowanych przez Maxar Technologies – poinformowała w niedzielę telewizja CNN.

Na zdjęciach widać konwój przemieszczający się w sobotę przez miejscowość Wełyky Burłuk, leżącą w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, nieco ponad 100 km na wschód od Charkowa.

W skład konwoju wchodzą "pojazdy opancerzone, ciężarówki z systemami artyleryjskimi i dodatkowy sprzęt" – podał amerykański koncern Maxar Technologies.

10:03

Tradycyjnie zadaniem szpiegów jest utrzymywanie tajemnic, ale gdy zbliżała się rosyjska inwazja na Ukrainę, szefowie amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu podjęli niezwykłą decyzję, by upubliczniać wiele z informacji, które mają - pisze na swojej stronie stacja BBC News.

Pierwsze sygnały o planach Rosji pojawiły się już rok temu, bo informacje uzyskane dzięki zdjęciom satelitarnym wskazywały na gromadzenie się rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy, natomiast w połowie 2021 r. służby wywiadowcze wiedziały, że niewielka grupa osób ze ścisłego przywództwa Rosji planuje inwazję na pełną skalę. Jesienią Waszyngton zdecydował, że musi coś zrobić z tym, co mówią szpiedzy. Jedna z osób zaangażowanych w dyskusje, która podobnie jak inni zastrzegła anonimowość, mówi BBC, że często padało pytanie: "Jaki jest sens wiedzieć to wszystko, jeśli nie możemy z tym czegoś zrobić?".

09:44

Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie - poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko w telewizji Espreso.

- Według stanu na dziś mamy już 57 zabitych. 38 osób zginęło od razu na peronie dworca, a 19 niestety zmarło w naszych szpitalach, z czego 5 to dzieci - oznajmił Honczarenko.

Dodał, że w nocy z piątku na sobotę 80 ciężko rannych pacjentów przewieziono w celu udzielenia im specjalistycznej opieki medycznej do miasta Dniepr. W szpitalach Kramatorska pozostaje wciąż 114 rannych, w tym jedna kobieta, o której życie walczą lekarze.

09:37

W Charkowie strażacy uratowali kota, który przez dwa tygodnie mieszkał w zbombardowanym domu.

09:18

Żołnierze rosyjscy okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim na Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy św., odprawionej tu w 2001 r. przez św. Jana Pawła II – poinformowała agencja Ukrinform.

"Szabrownicy sforsowali bramę ciężkim sprzętem, żeby wjechać do środka i nie wyjechać z pustymi rękami. Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny aż po stare adidasy ojca-rektora, w których lubił biegać" - napisał biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki na Facebooku.

09:06

Jeden ze swoich ataków Rosjanie skierowali na rzekę Dnipro - podaje Nexta.


09:03

W trakcie nocnej dwunastogodzinnej zmiany na Białoruś odprawiono 140 aut - poinformowała KAS. Taka liczba odpraw utrzymuje się od trzech tygodni i jest blisko dwukrotnie niższa od normy dla tego przejścia.

Jest to skutek zaostrzenia procedur w związku z sankcjami gospodarczymi UE i zakazem transportu do Rosji niektórych towarów po agresji tego kraju na Ukrainę. Służby celne nie tylko sprawdzają dokumenty, ale także fizycznie kontrolują ciężarówki wyjeżdżające na wschód i oceniają, czy faktycznie znajduje się tam deklarowany towar. Są do tego także wykorzystywane skanery RTG.

08:53

- By podać pierwsze informacje w sprawie liczby ofiar rosyjskiej agresji w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim na Ukrainie, potrzeba jeszcze co najmniej dwóch tygodni - powiedział szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany w niedzielę przez portal Espreso.

Trwa rozbieranie gruzów i sprawdzanie budynków w miastach i wsiach obwodu kijowskiego; spod gruzów wydobywane są ciała ofiar - przekazał minister.

08:47

Rosyjska armia ostrzelała ukraińskie obwody ługański i dniepropetrowski. Pociski trafiły w kilka budynków powodując pożary.

Ostrzelana została między innymi szkoła i wielopiętrowy budynek mieszkalny w mieście Siewierodonieck. Poinformował o tym gubernator Serhij Hajdaj. Dodał, że "na szczęście nie było ofiar". Z kolei w ostrzelanym budynku w mieście Dniepr została ranna jedna osoba.

08:36

W kontekście wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego rząd są postrzegani na arenie międzynarodowej jako hamulcowi w kwestii wywierania presji na Rosję - pisze tygodnik "Der Spiegel" i stawia pytanie: Jak długo Berlin może utrzymać niepewny kurs?

Tygodnik przypomina, że przemówienie kanclerza o "punkcie zwrotnym" obiegło cały świat. "Ta zmiana kursu wzbudziła nadzieje wśród sojuszników. Dostawy broni na Ukrainę i masowy program dozbrojenia Bundeswehry - wydawało się, że Niemcy wreszcie chcą odgrywać wiodącą rolę w polityce bezpieczeństwa w Europie" - pisze "Spiegel".

08:27

W Łucku od pierwszych dni wojny działa kuchnia, w której codziennie przygotowywane jest 250 bezpłatnych posiłków dla żołnierzy. Do tej pory wydaliśmy ponad 10 tys. dań - powiedział właściciel kuchni Pedro Laszczuk. Dziś będzie barszcz ukraiński - dodał jego syn, Orest.

Przed wojną w łuckiej kuchni przygotowywano dania dla pobliskiej restauracji, ale jak powiedział Orest Laszczuk "po wybuchu wojny nie było dylematu, czy gotować jedzenie dla żołnierzy".

- Mieliśmy zaplecze, możliwości i tylko ustaliliśmy kiedy możemy zaczynać. Oczywiste było, że każdy pomaga jak tylko umie - dodał.

Kuchnia działa codziennie, pracuje w niej od sześciu do ośmiu osób. - Każdego dnia gotujemy 250 obiadów dla żołnierzy, którzy stacjonują w Łucku oraz w okolicach lotniska wojskowego. Do tej pory zawieźliśmy tam ponad 10 tysięcy dań - wyjaśnił Pedro Laszczuk.

08:18

Część rosyjskich mediów niezależnych odmawia wykonywania poleceń cenzury. Zablokowane w Rosji portale i serwisy internetowe nie przestają publikować informacji o działaniach rosyjskiej armii w Ukrainie, a opozycyjni politycy i komentatorzy wzywają Rosjan do sprzeciwu wobec polityki Władimira Putina.

Od wkroczenia rosyjskiej armii na Ukrainę, w Rosji codziennie są blokowane kolejne niezależne media, a osoby występujące z antywojennymi hasłami zatrzymywane i karane grzywnami lub aresztami.

Jak poinformował portal "Mediazona", rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego minionej doby zablokował dostęp do dwóch internetowych gazet: "Chołod" i "Diskurs".

08:11

Wskutek zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 177 dzieci, a co najmniej 336 zostało rannych - poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Bilans ten nie jest ostateczny; trwa oszacowywanie liczby ofiar i poszkodowanych w miejscach aktywnych działań bojowych, na terenach tymczasowo okupowanych i uwolnionych spod okupacji - napisano w komunikacie.

Jak podano, najwięcej dzieci ucierpiało wskutek rosyjskiej agresji w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

08:04
08:03

Rosyjskie wojska próbują uzupełniać straty poniesione w walkach na Ukrainie powoływaniem z powrotem żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej oraz rekrutacją w Naddniestrzu w Mołdawii - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"W odpowiedzi na rosnące straty rosyjskie siły zbrojne dążą do zwiększenia liczebności wojsk wykorzystując personel zwolniony ze służby wojskowej po 2012 roku. Starania o zwiększenie siły bojowej obejmują również próby rekrutacji z nieuznawanego regionu Naddniestrza w Mołdawii" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:42

W miejscowości Buzowa w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono masowy grób z cywilami - poinformował przedstawiciel lokalnych władz Taras Didycz, cytowany przez agencję Unian.

- Wracamy teraz do życia, ale mieliśmy podczas okupacji swoje "gorące" punkty, zginęło wielu cywilów - przekazał Didycz, szef władz dmytriwskiej hromady (gminy).

- To trasa Kijów-Żytomierz, w szczególności między wsią Myłe i Mrija, gdzie ostrzelano ok. dziesięciu samochodów z ludźmi. Również obok stacji paliw w Buzowej znaleźliśmy dziś w dole (...) cywilów - przekazał, cytowany w sobotę wieczorem przez Unian.

07:41

Prawie 2 500 więźniów ewakuowano z zakładów karnych znajdujących się w pobliżu rejonów działań bojowych na Ukrainie - poinformował departament wykonywania kar ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości na Facebooku.

Jak podkreślono, ewakuacja więźniów podczas wojny zależy nie tylko od systemu penitencjarnego, lecz wymaga również współpracy z dowództwem wojskowym, służbami konwojującymi oraz koleją.

"W procesie ewakuacji uczestniczyło blisko 40 placówek penitencjarnych, w związku z czym był on bezprecedensowy w najnowszej historii Ukrainy i stanowił wyzwanie dla całego personelu" - zaznaczono.

07:31

W rejonie melitopolskim w obwodzie zaporoskim Rosjanie prowadzą rewizje w mieszkaniach cywilów. Sprawdzają dokumenty, obecność środków transportu i zapasów jedzenia. Prowadzone są przesłuchania w sprawie miejsca pracy bliskich. Rosjanie żądają informacji o byłych pracownikach organów ścigania, wojskowych, uczestnikach wojny w Donbasie.

07:22

W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie próbują przerwać obronę ukraińskich sił pod miastem Izium w obwodzie charkowskim oraz próbują przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem, prowadząc działania szturmowe i ostrzały. Próbują przejąć centrum miasta. Kontynuują też częściową blokadę i ostrzały Charkowa.

Według sztabu Rosjanie utworzyli szpitale polowe i warsztaty sprzętu wojskowego na tymczasowo zajętych terytoriach obwodów charkowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W związku ze stałym napływem rannych rosyjskich żołnierzy w szpitalach nie wystarcza wykwalifikowanego personelu medycznego. Rosjanie mają problemy z zapasami środków medycznych.

07:04

- W polsko - ukraińskiej szkole w Przemyślu uczy się 325 uczniów z Ukrainy. Nie dzielimy dzieci na te, które znają język polski lub nie, nauczyciele uczą równocześnie w języku polskim i ukraińskim - powiedziała PAP nauczycielka Maria Fisak.

Polsko - ukraiński Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu to jedna z pięciu szkół ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce i jedyna w województwie podkarpackim. W ramach zespołu działa oddział przedszkolny, szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące.

06:44

- Rosjanie zostawiali ładunki wybuchowe w budynkach, gdzie mieszkali, nawet w pralkach – oświadczył w niedzielę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski w telewizji.

Poinformował, że ładunki wybuchowe znajdowano w wykorzystywanych przez żołnierzy rosyjskich mieszkaniach obrońców praw człowieka, żołnierzy i pracowników służb ratunkowych. O tym, kto jest właścicielem mieszkania, dowiadywali się, gdy je okradali.

Monastyrski podkreślił, że żołnierze rosyjscy zostawiali ładunki wybuchowe także w samochodach. Jak poinformował, jeden człowiek zginął, otwierając bagażnik swojego samochodu.

06:33

Ukraina nie będzie kontynuowała współpracy naukowej z Republiką Białoruś. Wygasły i nie zostaną przedłużone umowy pomiędzy państwami "w sprawie wzajemnego uznawania i równoważności dokumentów dotyczących stopni naukowych i akademickich oraz współpracy w zakresie certyfikacji pracowników naukowo-dydaktycznych o najwyższych kwalifikacjach" - przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram stały przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Ukrainy Taras Melnyczuk.

Oprócz tego ukraiński parlament zerwał umowę z Białorusią o współpracy naukowo-technicznej.

06:21

- Na terenach czasowo okupowanych obywatele Ukrainy są mobilizowani do działań wojennych po stronie państwa-agresora, poinformowała w niedzielę Ludmiła Denisowa Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka

Wróg rozpoczął przymusową mobilizację w szeregi przestępczej „milicji ludowej” na niektórych tymczasowo okupowanych terytoriach. Mężczyźni są okresowo przetrzymywani w punkcie kontrolnym w Wasylówce w obwodzie zaporoskim. Dysponujemy listą przetrzymywanych-powiedziała Denisowa.

Przy wjeździe do Melitopola na przejściach granicznych rosyjscy okupanci zmuszają mężczyzn do wstąpienia do armii rosyjskiej. Podobne „propozycje” wysuwają wojska rosyjskie w Heniczsku w obwodzie chersońskim.

Ponadto w Melitopolu kolaboranci dostarczają rosyjskim bojownikom wykazy mieszkań, w których mieszkają mężczyźni.

06:19

- Już rozpoczął się pierwszy etap rosyjskiej ofensywy w Donbasie - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Jak dodał, przeciwnik będzie próbował atakować jednocześnie z północy i południa.

W Donbasie już rozpoczął się pierwszy etap ataku rosyjskich wojsk, oczekiwane jest przybycie wzmocnienia dla rozpoczęcia drugiego etapu - powiedział Arestowycz, cytowany w niedzielę przez agencję Unian.

05:53

Ukraina zakazała w sobotę importu towarów z Rosji - jednego ze swoich kluczowych partnerów handlowych przed wojną, z rocznym importem o wartości około sześciu miliardów dolarów. Wezwano także inne kraje do nałożenia surowszych sankcji gospodarczych na Moskwę.

"Dzisiaj (w sobotę - red.) oficjalnie ogłosiliśmy całkowite zakończenie handlu towarami z państwem agresorem" - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swirydenko.

05:43

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell omówi w Luksemburgu ścigane przez Międzynarodowy Trybunał Karny rosyjskie zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

05:07

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski po raz trzeci wyruszy na Ukrainę. Polski kardynał zawiezie drugą karetkę pogotowia podarowaną przez papieża Franciszka. Na Ukrainie pozostanie przez cały Wielki Tydzień.

05:06

W Odessie do poniedziałku rano obowiązuje godzina policyjna.

04:05

"Do tej pory wszczęto ponad 4 200 postępowań karnych w związku z naruszeniem praw i zwyczajów wojennych. Obejmują one każdy ostrzał, każdą zabitą osobę" - powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

04:04

Ambasador Polski na Ukrainie opublikował zdjęcie z ambasadorem UE Mattim Maasikasem, który powraca do Kijowa. Euromaidan Press przypomina, że Bartosz Cichocki był jedynym zachodnim dyplomatą, który nie opuścił ukraińskiej stolicy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

03:24

- NATO jest "w samym środku bardzo fundamentalnej transformacji", która będzie odzwierciedlać "długoterminowe konsekwencje" działań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - powiedział Jens Stoltenberg w wywiadzie dla gazety "The Telegraph".

02:36

Rada Ministrów wypowiedziała trzy umowy między rządami Ukrainy i Białorusi w dziedzinie oświaty i nauki - podał Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej, cytowany przez agencję Ukrinform.

02:20

Od początku wojny Wołodymyr Zełenski ułaskawił 363 skazańców, którzy zgłosili się do walki w obronie kraju - podaje agencja Ukrinform.

01:57

Rosjanie wystrzelili siedem rakiet w rejonie Mikołajowa - podała agencja Ukrinform.

01:53

"Ukraińcy są odważni jak lwy" - napisał Boris Johnson, zamieszczając w mediach społecznościowych nagranie ze swojej wizyty w Kijowie. "Wielka Brytania stoi niezachwianie po stronie obywateli Ukrainy" - dodał.

01:50

Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Kanady Justinowi Trudeau za pomoc udzieloną Ukrainie. "Razem jesteśmy silniejsi!" - napisał na Twitterze.

00:46

W sobotę siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 13 wrogich celów, w tym trzy samoloty, śmigłowiec i cztery pociski manewrujące - informuje Ukrinform na podstawie meldunku dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy.

00:01

Denis Monastyrski, szef MSW Ukrainy, powiedział, że ustalenie ostatecznej liczby ofiar masakry w Buczy zajmie co najmniej dwa tygodnie. Jak wskazał, najpierw służby muszą przeszukać ruiny.

23:49

Siły rosyjskie używają improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), by zwiększać straty i obniżać morale Ukraińców, a także atakują infrastrukturę, której zniszczenie niesie duże ryzyko ofiar cywilnych - podało wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

23:49

W sobotę korytarzami humanitarnymi z oblężonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie miast Ukrainy ewakuowano 4 532 osoby - poinformował zastępca szefa biura administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

23:48

Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że jest "głęboko rozczarowany i zasmucony" postępowaniem Władimira Putina. Podkreślił, że Rosja nie może zaprzeczyć swej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

23:46

Pięciu cywilów zginęło i również pięciu zostało rannych w sobotę w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

23:45

- Sobotnia wizyta w Kijowie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona naocznie demonstruje, że dla wolności i przywództwa nie ma przeszkód - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do ukraińskiego narodu.

23:44

1 766 cywilów zostało zabitych, a 2 383 odniosło obrażenia od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. 

Wśród zabitych jest 129 dzieci, a wśród rannych - 215 dzieci.