Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 10.01.2011

Niebezpieczne poziomy wód w rzekach. Najgorzej na Odrze

Synoptycy zapowiadają, że ocieplenie utrzyma się przynajmniej przez tydzień. Wraz z nim wzrasta jednak stan wód w polskich rzekach.
Niebezpieczne poziomy wód w rzekach. Najgorzej na Odrzefot. PAP/Jerzy Undro
Posłuchaj
  • Małgorzata Tomczuk
  • Mirosław Samulski
  • Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Czytaj także

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, przez, które Odrą ma przejść fala wezbraniowa. Jak tłumaczy Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, może ona prowadzić do podtopień. Na rzece cały czas trwa też walka z zatorami lodowymi.

W dorzeczu Wisły najtrudniejsza sytuacja na rzece jest przed zbiornikiem Włocławek oraz na Bugu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że cały czas na bieżąco monitoruje sytuację.

Lodołamacze pracują

Na Wiśle Od Włocławka do Dobrzynia nad Wisłą (Kujawsko-Pomorskie) nadal pracują lodołamacze, które od soboty kruszą tam pokrywę lodową. W Płocku, w zależności od sytuacji na rzece, lodołamacze spodziewane są w połowie, najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Zadaniem czterech dużych lodołamaczy jest utworzenie w pokrywie lodowej rynny o szerokości od 400 do 600 metrów, która umożliwi swobodne spływanie wody i kry z górnego biegu Wisły. Dwa lodołamacze o mniejszej mocy rozkruszają lodowe tafle, dopływające do jazów tamy we Włocławku. - Lodołamacze poszerzają utworzoną w pokrywie lodowej rynnę. Akcję utrudniał w poniedziałek niesprzyjający, północny wiatr, który wiejąc w przeciwnym kierunku blokował spływanie kry w stronę Włocławka - powiedział Ryś.

Grubość lodu na Zalewie Włocławskim, który jest największym sztucznym zbiornikiem w Polsce, wynosi 25-30 cm, a miejscach dochodzi do pół metra.
Ryś dodał, że w najbliższych dniach można spodziewać się dalszego, stopniowego wzrostu poziomu Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej, ale dobowy przybór rzeki nie powinien przekroczyć kilku centymetrów. W przypadku ochłodzenia wzrost poziomu rzeki będzie się zmniejszał.

W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Słubice, Mała Wieś, Wyszogród, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów i Gąbin obowiązuje wciąż alarm powodziowy, wprowadzony tam na początku grudnia 2010 r.

Poziom Odry wciaż się podnosi

Najgorsza sytuacja jest na Odrze, gdzie stany ostrzegawcze i alarmowe są przekroczone w kilkudziesięciu miejscach, a poziom rzeki, zdaniem hydrologów, ma się jeszcze podnieść.

Małgorzata Tomczuk synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że ocieplenie utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych dni. Okresami mogą zdarzyć się w tym tygodniu niewielkie opady śniegu na Mazurach i Suwalszczyźnie. W pozostałej części kraju będą to jednak opady deszczu, deszczu ze śniegiem bądź marznącego deszczu.

W ciągu dnia na terenie niemal całego kraju będą temperatury dodatnie. W nocy słupki rtęci będą spadać nieznacznie poniżej zera. Jutro, jak zapowiada Małgorzata Tomczuk, najcieplej ma być na południu kraju. Termometry pokażą tam plus cztery stopnie. Mieszkańcy centralnej Polski mogą spodziewać się około jednego stopnia na plusie. Temperatura ujemna jest prognozowana jedynie na Suwalszczyźnie, ma tam wynieść minus 2 stopnie Celsjusza.

Wraz z ociepleniem hydrolodzy odnotowują wzrosty poziomu wody w polskich rzekach. Jak informuje Mirosław Samulski, dyżurny hydrolog IMGW w wielu przypadkach przekroczone są stany ostrzegawcze, a lokalnie także alarmowe. W dorzeczu Wisły jest ich osiem. Gorsza sytuacja panuje w dorzeczu Odry, tam stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są w 42 miejscach. Niebezpiecznie jest na dolnej Odrze, dolnej Warcie i dolnej Noteci, gdzie spływanie wody utrudnia lód, mogący powodować zatory. Zdaniem hydrologów poziom wody na Odrze w jej środkowym i dolnym biegu będzie dalej wzrastać za sprawą zasilających ją dopływów, które przybrały po ostatnich roztopach. W dorzeczu Wisły najtrudniejsza sytuacja na rzece występuje przed zbiornikiem Włocławek oraz na Bugu.

rr