Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 13.01.2011

Miłość ogłupia świnki morskie

Biolodzy badający zachowania zwierząt odkryli, że świeżo zakochane świnki morskie mają problemy z nauką i zapamiętywaniem.
Miłość ogłupia świnki morskiefot. Carlosar/Wikimedia Commons/CC

Są bowiem zbyt skoncentrowane na swojej "drugiej połówce". Natomiast osobniki żyjące pojedynczo wypadały w testach, w którym w labiryncie musiały odnaleźć pożywienie, o wiele lepiej.

Już wcześniej udowodniono, że świnki morskie, trzymane parami, mają o wiele wyższy poziom oksytocyny, nazywanej hormonem miłości, niż osobniki żyjące samotnie. Teraz badacze za cel postawili sobie sprawdzenie, jak wpływa to na zdolność uczenia się i pamięć zwierzątek.

Z eksperymentu wynika, że prócz trudności z koncentracją, która odbija się u tych zwierząt na zdolności zdobywania pokarmu, świnki żyjące w parach są bardziej zestresowane. W ich organizmach utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu.

Naukowcy z Wiednia podkreślają, że problemy z nauką miały świnki, które się dopiero poznały, a nie te żyjące w parach od dłuższego czasu. Wyniki ich badań ukażą się w marcowym wydaniu pisma „Physiology & Behaviour“.

kk