Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 02.02.2011

Platforma Obywatelska wnioskuje o ukaranie posłów PiS-u

PO złożyła do komisji etyki wniosek w sprawie posłów PiS-u - Karola Karskiego i Łukasza Zbonikowskiego.
Karol Karski i Łukasz ZbonikowskiKarol Karski i Łukasz Zbonikowski(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Chodzi o zbadanie okoliczności ewentualnego udziału tych polityków w zniszczeniu wózków golfowych w hotelu na Cyprze.

PO we wniosku zarzuca Karskiemu i Zbonikowskiemu, że znajdując się w stanie "upojenia alkoholowego" dopuścili się "uszkodzenia cudzego mienia", a następnie "unikali odpowiedzialności prawnej za spowodowane szkody". Platforma chce ukarania obu posłów naganą.

Platforma Obywatelska powołuje się na pismo działającej w imieniu hotelu Le Meridien w Limassol kancelarii adwokackiej Mouaimis & Mouaimis. Z treści pisma - czytamy we wniosku - wynika, że posłowie Karol Karski oraz Łukasz Zbonikowski "podczas pobytu w hotelu (...) upili się i 25 listopada 2008 roku w późnych godzinach wieczornych (...) bezprawnie zaczęli prowadzić dwa samochody w sposób niedozwolony (...) i ze względu na swój stan spowodowali poważne szkody, szacowane na 10,140 euro plus VAT".

Platforma powołuje się ponadto na wyrok cypryjskiego sądu z 9 listopada 2010 roku, zgodnie z którym posłowie Karski i Zbonikowski uznani są za winnych wyrządzenia szkód majątkowych i mają zapłacić hotelowi ponad 11 tysięcy euro odszkodowania za zniszczenie wózków golfowych.

W swoim wniosku PO twierdzi, że wbrew oświadczeniom posłów Karskiego i Zbonikowskiego, otrzymali oni przed zapadnięciem orzeczenia zawiadomienie sądu cypryjskiego o toczonym przeciwko nim postępowaniu.

"Poseł Karski otrzymał to zawiadomienie za pośrednictwem kolejno polskiego sądu, Kancelarii Sejmu oraz Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość dnia 28 czerwca 2010 roku, a poseł Zbonikowski - w ten sam sposób - dnia 25 czerwca 2010 roku" - czytamy w piśmie do komisji etyki.

"W świetle przedstawionych wyżej informacji należy stwierdzić, że posłowie Karski i Zbonikowski dopuścili się uszkodzenia cudzego mienia znajdując się w stanie upojenia alkoholowego, a następnie, wbrew wygłaszanym publicznym deklaracjom, unikali oni odpowiedzialności prawnej za spowodowane szkody. Zachowanie to poważnie i nieodwracalnie ugodziło w dobre imię Sejmu RP" - podkreśla PO we wniosku do komisji etyki.

Platforma zaznacza też, że posłowie PiS w trakcie pobytu na Cyprze oficjalnie reprezentowali Sejm, a także Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

aj