Logo Polskiego Radia
Przemysław Goławski 08.11.2022

Antysemityzm, rasizm i promocja nazizmu w Niemczach. Wśród zamieszanych są funkcjonariusze policji

Prokuratura w Koblencji na zachodzie Niemiec prowadzi śledztwo przeciwko ponad 50 podejrzanym, w tym kilku policjantom, którzy na czatach wysyłali m.in. zdjęcia z symbolem swastyki, a także wiadomości o charakterze antysemickim i rasistowskim - pisze portal tygodnika "Spiegel".

Wśród podejrzanych są czterej funkcjonariusze policji, były student wyższej szkoły policji, a także dwóch funkcjonariuszy policji federalnej - poinformowała prokuratura.

Chodzi głównie o podżeganie i wykorzystywanie symboli organizacji uznanych za sprzeczne z niemiecką konstytucją.

- Nadal nie została ustalona ostateczna kwalifikacja karna - napisano w oświadczeniu.

W jednym przypadku chodzi również o naruszenie dóbr osobistych przez oskarżonego policjanta poprzez oraz przedstawienie sceny przemocy przez innego oskarżonego.

Rośnie liczba incydentów

Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie (RIAS) odnotowało w 2021 r. w Niemczech 2738 incydentów antysemickich, rok wcześniej było ich 1909 - wynika z przedstawionego pod koniec czerwca raportu rocznego organizacji. Wśród opisanych w 2021 r. zdarzeń były 63 ataki i sześć przypadków skrajnej przemocy.

- Codziennie słyszy się o jakimś antysemickim incydencie i ma się wrażenie, że polityka staje się coraz bardziej bezsilna i chaotyczna. Instytucje żydowskie są strzeżone przez policjantów z zewnątrz, a żeby dostać się do środka, trzeba najpierw przejść przez punkt kontroli bezpieczeństwa. I bez względu na to, ilu policjantów stoi przed synagogą, tak naprawdę nie sprawia to, że czujesz się bezpiecznie - pisał niedawno Lars Umański, wiceprzewodniczący Związku Studentów Żydowskich w Niemczech.

Czytaj więcej:

pg,pap/pp