Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 06.02.2011

Przekroczone stany alarmowe wielu rzek. Czy grozi nam powódź?

W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły należy się spodziewać wzrostu poziomu wody. Instytut Meteoprologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w niektórych miejscach mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a tereny w pobliżu brzegów mogą zostać podtopione.
Przekroczone stany alarmowe wielu rzek. Czy grozi nam powódź?Grzegorz Wysocki/Wikimedia Commons/CC

Ostrzeżenie dotyczy województwa Świętokrzyskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, Kujawsko-pomorskiego, Pomorskiego, Podlaskiego i Warmińsko-mazurskiego. Przebywanie nad brzegami rzek i prowadzenie prac hydrotechniczych w tych rejonach może być niebezpieczne.

Stan alarmowy może osiągnąć rzeka Czarna Włoszczowska w Januszewicach, Nurzec w Brańsku, Wkra w Trzcińcu i Borkowie, Wel w Lidzbarku oraz Osa w Rogóżnie. Natomiast stan ostrzegawczy spodziewany jest na Czarnej Malenieckiej w Dąbrowie, na Luciąży w Kłudzicach, na Liwcu w Łochowie i na Bzurze.

Woda zalała centrum Górowa Iławeckiego

Z brzegu wystąpił miejscowy staw, gdyż przy odpływie utworzył się zator. Zagrożony podtopieniem był Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny, a także sklepy i domy mieszkalne. Zalany jest Park Miejski. Strażacy pracują tam od sobotniego popołudnia.

Zalane są również okolice wsi Ruda w powiecie piskim, gdzie wylała niewielka rzeczka Konopka. Strażacy monitorują tam sytuację. W Bartoszycach, podtopiona jest rzeźnia, sklep z materiałami budowlanymi oraz garaże.

Z podtopieniami borykają się też mieszkańcy gminy Sępopol. Tam Łyna przekracza stan alarmowy o ponad 20 cm. Stany alarmowe przekroczyła znacznie rzeka Wąska w Pasłęku (78 cm), Pasłęka w Braniewie (52 cm), Guber w Prosnej - (60 cm) i Gołdapa w Baniach Mazurskich - (11 cm).

W gminie Elbląg ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stany ostrzegawcze przekroczone są na Kanale Giżyckim, na Łynie w Smolajnach i na Węgorapie w Mieduniszkach. Kilka rzek utrzymuje się w strefie stanów wysokich.

Warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali ostatniej doby ponad 300 razy

Z powodu odwilży i obfitych opadów deszczu podniósł się znacznie poziom wód w warmińsko-mazurskich rzekach. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Braniewa i Pasłęka. Rzeka Wąska przekroczyła stan alarmowy o 80 cm, Pasłęka o prawie 50, a Guber w Prosnej - o 54 cm.

Stan alarmowy przekraczają też wody Łyny w Sępopolu i Gołdapy w Baniach Mazurskich. W gminie Elbląg ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stany ostrzegawcze przekroczone są na Kanale Giżyckim, Łynie w Smolajnach i na Węgorapie w Mieduniszkach. Kilka rzek utrzymuje się w strefie stanów wysokich.

W Komorowie Żuławskim uszczelniany był wieczorem wał przeciwpowodziowy. W Pasłęku na długości 200 metrów ułożone zostały worki z piaskiem. W Kruszewcu w powiecie kętrzyńskim na torowisko osunęła się przesiąknięta wodą skarpa zasypując tory na długości 40 metrów. Problem z przejazdem miał pociąg relacji Olsztyn-Ełk. W Rogitach w powiecie braniewskim woda w pobliżu domów jednorodzinnych przelewała się przez pobliski most i drogę.

Jednak jak informuje rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków, Zbigniew Jarosz, nocą nie było sytuacji bezpośredniego zagrożenia: Podnoszono korony wałów i kończono usuwanie wody z zalanych piwnic i posesji.

Stabilizuje się sytuacja na Bugu

Poziom rzeki powoli opada, w ciągu ostatnich dwunastu godzin na punktach pomiarowych ubyło od centymetra do dwóch. W dalszym ciągu jednak w Dorohusku i we Włodawie rzeka przekracza stan alarmowy.

Stan alarmowy przekracza także Wieprz w Krasnymstawie oraz Krzna w Malowej Górze i Tysmienica w Tchórzewie. Ostatni pomiar wskazuje że wody w tych rzekach przybywa. Po ostatnich spadkach podnosi się również Wisła. W ciągu doby na odcinku od Annopola do Dęblina zanotowano przyrost od dwóch do czterech centymetrów.

kh