Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 19.03.2011

Stanisław Koziej: interwencja wynikiem kompromisu międzynarodowego

Zdaniem generała Stanisława Kozieja interwencja społeczności międzynarodowej w Libii jest potrzebna zwłaszcza ze względów humanitarnych, dla zatrzymania przemocy wobec ludności cywilnej.
Stanisław KoziejStanisław Koziejfot: W. Kusiński/PR

Nie wiadomo jednak do czego ta interwencja może doprowadzić. Generał Koziej w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że interwencja doprowadzi przede wszystkim do przerwania tej przemocy, śmierci i dramatu. - Wątpliwe jest jednak osiągnięcie w krótkim czasie efektu politycznego - podkreślił generał Koziej.

Generał Koziej zaznaczył, że obecna interwencja jest wynikiem kompromisu międzynarodowego. Dodał, że jest to , bardziej operacja reagowania kryzysowego niż klasyczna operacja wojenna.

Francuskie samoloty zniszczyły cztery czołgi w okolicach Bengazi - poinformowała telewizja Al-Dżazira. Informacje te potwierdziło ministerstwo obrony Francji, mówiąc o kilku zniszczonych czołgach. Resort poinformował, że w operację wstrzymania wojsk Muammara Kadafiego zaangażowanych jest 20 samolotów. Rzecznik ministerstwa Laurent Teisseire powiedział, że jutro z Francji w kierunku Libii popłynie lotniskowiec "Charles de Gaulle" oraz dwie fregaty. Na pokładzie lotniskowca będą kolejne myśliwce Rafale. Siedem samolotów F-16 do operacji wojskowej w Libii zaoferowała Belgia.

Władze w Brukseli zdecydowały się wziąć udział w powietrznej akcji zbrojnej. Premier Kanady Stephen Harper zapowiedział, że wkrótce w Libii rozpocznie się zakrojona na dużą skalę operacja sił powietrznych przeciwko wojskom Muammara Kaddafiego. Podkreślił, że Kanada weźmie udział w interwencji militarnej w Libii. Stephen Harper dodał, że interwencja w Libii przeprowadzona będzie także z morza i niewykluczona jest blokada morska tego kraju.

Czytaj więcej na temat Libii >>>

IAR, sm