Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 26.03.2011

W nocy zmiana czasu. Żebyśmy mieli więcej słońca

W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 marca) nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.
W nocy zmiana czasu. Żebyśmy mieli więcej słońcaGlow Images/East News

O godzinie 2.00 przesuniemy zegarki na 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego. Tej nocy będziemy zatem spać o godzinę krócej, ale w ciągu dnia będzie godzinę więcej słońca. Czas letni będzie obowiązywał do ostatniego weekendu w październiku, kiedy powrócimy do czasu zimowego. Zmiany czasu dokonuje się w całej Unii Europejskiej, na mocy obowiązującej bezterminowo dyrektywy Wspólnoty z 2001 roku.

W związku ze zmiana czasu zmieni się także rozkład pociągów. Beata Czemerajda z PKP Intercity wyjaśnia, że godziny przyjazdów zmienią się dla tych pociągów, które wyjadą przed zmianą, a dotrą do celu po zmianie czasu

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. "Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70. krajach na całym świecie. Zmiany czasu nie ma jednak na zegarach słonecznych. One przez cały rok pokazują czas zimowy. Tak więc zegary słoneczne będą się "spóźniały" o godzinę w stosunku do obowiązującego czasu letniego.

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy dłużej z dnia i naturalnego światła. Przejście z czasu zimowego na letni ma też duże znaczenie dla gospodarki, głównie ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. "Podwójny czas" - letni i zimowy - obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii oraz wielu innych, między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

W tym roku - po raz ostatni - czas z zimowego na letni zmieni Rosja, co miesiąc temu zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew. Wyjaśnił, że Rosja odchodzi od zmiany czasu, ponieważ "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami". Podział na czas letni i zimowy sięga początków 20. wieku. Czas letni, zwany "czasem wojennym" wprowadzili po raz pierwszy Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku.

rr