Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 01.04.2011

Sejm: nie karać za małą ilość marihuany. Kempa do PO: popieracie mafię

- Którą mafię pan dzisiaj poparł? - grzmiała z mównicy Beata Kempa z PiS, zwracając się do ministra sprawiedliwości podczas głosowania nad zmianą w ustawie przeciwdziałania narkomanii.
Beata Kempa na sejmowej mównicyBeata Kempa na sejmowej mównicyFot. PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
  • Minister Krzysztof Kwiatkowski o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Czytaj także

W głosowaniu odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS, w tym wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości. Akceptacji Wysokiej Izby nie uzyskała również poprawka SLD dotycząca określenia w rozporządzeniu, jaka ilość narkotyku można uznać za "niewielką". Przyjęto natomiast poprawki PO zapewniające spójność legislacyjną ustawy.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że nowelizacja ustawy o narkomanii ma sprzyjać przede wszystkim leczeniu uzależnionych. Na konferencji prasowej bezpośrednio po głosowaniu szef resortu wyjaśniał, że celem zmian jest zwiększenie skuteczności ścigania dilerów, a z drugiej strony - ułatwienie osobom uzależnionym wyjścia z narkomanii.

Minister Kwiatkowski podkreślił, że zmiana ustawy nie jest równoznaczna z pozwoleniem na posiadanie narkotyków dla siebie.

"Którą mafię pan dzisiaj poparł?"

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Przeciwko ustawie byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte - apelowała posłanka PiS Beata Kempa, zwracając się do posła Kłopotka z PSL. - Panie ministrze, nie odpowiedział pan na fundamentalne pytanie wszystkich Polaków: którą mafię pan dzisiaj poparł? - grzmiała z mównicy.

Nowelizacja zakłada, że prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających i psychotropowych posiadanych w niewielkich ilościach na własny użytek. Nowelizacja nakłada jednocześnie na prokuraturę w postępowaniu przygotowawczym obowiązek zbierania informacji o uzależnieniu podejrzanego. Możliwe będzie szersze niż dotąd wykorzystanie instytucji zawieszenia postępowania w celu skierowania na leczenie osoby uzależnionej. Ustawa zwiększa też kary za posiadanie i handel narkotykami.

Ustawę musi teraz rozpatrzyć Senat.

rk,sm