Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Sylwia Mróz 23.04.2011

96 krzyży upamiętniających katastrofę smoleńską przy Grobie Pańskim

Grób Pański na Jasnej Górze w Częstochowie nawiązuje do katastrofy smoleńskiej.
96 krzyży upamiętniających katastrofę smoleńską przy Grobie Pańskimfot. Wikipedia
Galeria Posłuchaj
  • Ojciec Robert Jasiulewicz przypomina o ofiarach katastrofy smoleńskiej
  • "Jasnogórski Grób Chrystusa symbolizuje dłuższe oczekiwanie na ostateczne wyjaśnienie przyczyn tragedii"
  • Adorujący Grób Pański na Jasnej Górze są pod jego wrażeniem
Czytaj także

Jak podkreśla ojciec Robert Jasiulewicz, Grób Pański przypomina o wszystkich jej ofiarach. Znajduje się tam 96 krzyży i 96 świec. Są też dwa krzyże przyozdobione w szczególny sposób: przy jednym znajdują się żółte tulipany, przy drugim biało-czerwone róże.

Jasnogórski Grób Chrystusa będzie stać w kaplicy Matki Bożej do Rezurekcji, ale symbolizuje dłuższe oczekiwanie - na ostateczne wyjaśnienie przyczyn tragedii - dodaje ojciec Jasiulewicz. Jak wyjaśnia, jest to oczekiwanie na to, aby wszystko się wyjaśniło i została postawiona "kropka nad i", abyśmy w prawdzie i miłości mogli żyć w ojczyźnie, jako wspólnym domu. Autorem grobu jest ojciec Bronisław Kraszewski - dekorator Jasnej Góry.

Hołd zmarłym

- To hołd oddany ludziom, którzy zginęli w tej katastrofie - podkreślają paulini. Zgodnie z tradycją Grób Pański został przygotowany w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tegoroczna dekoracja zajmuje sporą część powierzchni świątyni, sięga poza prezbiterium.

- W centralnym miejscu stoi krzyż, w sercu krzyża monstrancja z Panem Jezusem, i dalej krzyże, dokładnie 96 krzyży, jak również 96 zapalonych świec symbolizujących tych ludzi, którzy zginęli pod Smoleńskiem - powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.

Główny krzyż został przyozdobiony biało-czerwoną flagą, która wije się aż na skraj Grobu, gdzie ustawione zostały zapalone świece. Pozostałe krzyże - mniejsze i większe - zostały ustawione po prawej i po lewej stronie głównego krzyża. Wśród nich stoją małe zielone drzewka i krzewy. Uzupełnieniem całości są kwiaty.

Adoracja Sakramentu


Po liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament został umieszczony w monstrancji okrytej welonem i uroczyście przeniesiony do Bożego Grobu. Mieszkańcy Częstochowy i przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mogli wraz z paulinami czuwać w modlitewnym skupieniu przy grobie Chrystusa przez całą noc.

W Wielki Piątek przez całą noc, a w Wielką Sobotę przez cały dzień trwa adoracja przy Grobie Pańskim. Częstochowianie i pielgrzymi przychodzą całymi rodzinami, aby poświęcić pokarmy, obejrzeć jasnogórski Grób i pomodlić się.

Dekoracja Grobu Pańskiego pozostanie w kaplicy tylko do wyruszenia procesji rezurekcyjnej o godz. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Tuż po wyruszeniu procesji z Kaplicy dekoracja tworząca Grób zostanie rozebrana.

sm