Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 25.04.2011

Prezydent Węgier "wbrew wszystkiemu" podpisał nową konstytucję

Stało się to wbrew protestom węgierskiej lewicowej opozycji, niezadowoleniu części społeczeństwa i krytyce niektórych międzynarodowych organizacji.
Prezydent Węgier wbrew wszystkiemu podpisał nową konstytucjęfot. PAP/EPA/TIBOR ILLYES

Składając swój podpis pod węgierską konstytucją w wielkanocny poniedziałek prezydent Pal Schmitt nawiązał do jej chrześciańskiej preambuły.

Nowa ustawa rozpoczyna się pierwszymi słowami węgierskiego hymnu "Boże zbaw Węgrów i obdarz ich swymi łaskami" akcentując rolę korony św. Stefana, która stała się symbolem węgierskiej tożsamości narodowej.

Konstytucja zmienia również nazwę państwa z "Węgierskiej Republiki" (Magyar Koztarsasag) na "Węgry" (Magyarorsag).

- Węgrzy mogą być dumni z nowej ustawy, która nawiązuje do 1000-letniej tradycji chrześciańskiej i jest zarazem jedną z najbardziej nowoczesnych konstytucji XXI wieku - powiedział prezydent.

Prezydent podpisał konstytucję mimo protestów społecznych, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie, krytyce lewicowej opozycji i ostrym upomnieniu ze strony Amnesty International.

Wieczorem w centrum Budapesztu odbędzie się uroczysty koncert z okazji przyjęcia nowej ustawy z udziałem przedstacieli władz państwa.

Ustawa zatwierdzona przez prawicowe ugrupowanie rządzące Fides wprowadza zapis o ochronie życia poczętego. Deklaruje ochronę małżeństwa jako "związku kobiety i mężczyzny". Przyznaje prawo wyborcze obywatelom węgierskiej diaspory, którzy wystąpią o przyznanie obywatelstwa.

Konstytucja zwiększa uprawnienia prezydenta, który będzie mógł rozwiązać parlament i rozpisać nowe wybory o ile rząd nie zatwierdzi w wymaganym terminie ustawy budżetowej.

Konstytucja ogranicza natomiast możliwości organizowania petycji obywatelskich i zawęża kompetencje Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu ustaw wokółbudżetowych.

Ustawa zatwierdzona 18 kwietnia głosami prawicowej większości konstytucyjnej w 386-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

IAR,kk