Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 27.04.2011

Premiera "Gran Operity" w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Spektakl przedstawia historię kontrowersyjnej żydowskiej pieśniarki - Wiery Gran.
Premiera Gran Operity w Teatrze Współczesnym w Warszawiefot. Teatr Współczesny

"Gran Operitę" wyreżyserował autor sztuki, Marcin Przybylski. Podkreśla on, że inspiracją do realizacji przedstawienia nie była książka Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran".

- Ten pomysł powstał jak dowiedziałem się, że Wiera Gran zmarła, w dniu, w którym wyemitowano ostatni odcinek powieści Remigiusza Grzeli, którą to powieść czytałem w Polskim Radiu jako aktor. Poczułem się z tą historią dodatkowo związany, gdy dowiedziałem się o tym fakcie. Publikacja Agaty Tuszyńskiej pojawiła się kiedy scenariusz był już gotowy - mówi Przybylski.

"Ta postać mnie zafascynowała"

Grająca rolę Wiery Gran aktorka - Monika Węgiel wie, jak kontrowersyjną historię życia miała jej bohaterka.

- Byłam zafascynowana tą postacią, historią. To jest historia kobiety, która nie wiadomo czy kolaborowała, czy nie kolaborowała podczas II wojny światowej, a która nie mogła potem śpiewać przez tę plotkę, bo nikt nie wie jak było naprawdę - mówi Węgiel.

Historię pieśniarki Wiery Gran twórcy w Teatrze Współczesnym opowiadają językiem operity - unikatowego gatunku teatralnego, łączącego w sobie cechy operetki i musicalu.

Akcji nieprzerwanie towarzyszy muzyka - piosenki i brzmienia odwołujące się do oryginalnych, przedwojennych utworów oraz współczesne kompozycje. Muzykę opracował zespół Klezzmates.

W spektaklu - oprócz Moniki Węgiel - grają między innymi Anna Czartoryska, Joanna Jeżewska, Piotr Bajor, Grzegorz Daukszewicz i Wojciech Żołądkowicz.

Wiera Gran

Wiera Gran, właściwie Weronika Grynberg, piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa, zdobyła sławę w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Występowała w teatrzykach rewiowych i kabaretach, także w radiu, u boku takich sław jak Mira Zimińska, Loda Halama czy Ludwik Sempoliński. W czasie wojny śpiewała w getcie warszawskim w kawiarni przy ulicy Leszno, gdzie akompaniował jej między innymi Władysław Szpilman.

Po wojnie Wiera Gran występowała przed mikrofonami Polskiego Radia między innymi z orkiestrą Stefana Rachonia oraz w radiowym teatrze Eterek. Wkrótce została oskarżona o współpracę z gestapo w czasie pobytu w getcie.

Piosenkarkę uniewinniono w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich. W listopadzie 1950 roku wyemigrowała do Izraela. Odebrano jej wtedy polskie obywatelstwo.

W 1952 roku Wiera Gran wyjechała z Izraela do Francji, gdzie z czasem stała się gwiazdą piosenki francuskiej. Śpiewała w teatrze "Alhambra" Maurice'a Chevalier, współpracowała z Charlesem Aznavourem. Zmarła w listopadzie 2007 roku w Paryżu.


IAR,kk