Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 02.05.2011

Miłość do kawy i związane z nią efekty zdrowotne zapisane w genach

Czynniki genetyczne tłumaczą, dlaczego niektórzy ludzie piją duże ilości kawy - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Naukowcy z Cancer Institute w Bethesda i pięciu innych ośrodków naukowych w USA przeszukiwali genomy ponad 43 tys. Amerykanów. Okazało się, że warianty dwóch fragmentów DNA mają związek z większym dziennym spożyciem napojów i pokarmów z kofeiną.

Jeden z tych odcinków DNA jest zlokalizowany w pobliżu genu CYP1A2, kodującego białko o nazwie cytochrom 450, które odpowiada za metabolizowanie kofeiny w organizmie. Drugi fragment leży w sąsiedztwie genu AHR, który kontroluje aktywność CYP1A2. Zidentyfikowane fragmenty DNA najprawdopodobniej regulują aktywność obu tych genów.

Aby sprecyzować, jakie czynniki genetyczne mogą odgrywać tu rolę przeanalizowano dane zebrane w pięciu dużych badaniach wśród ponad 47 tys. Amerykanów o europejskich korzeniach.

Jak spekulują naukowcy, warianty genetyczne, które znaleziono u miłośników kofeiny prawdopodobnie nasilają metabolizm tego związku w ich organizmie, zatem - aby utrzymać poziom, który daje te same efekty - osoby te muszą spożywać go w większych ilościach.

Żeby jednak zrozumieć te różnice na poziomie fizjologicznym, potrzebne będą eksperymenty, a nie tylko analiza statystyczna - zaznaczają autorzy badań.

aj