Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 02.05.2011

Rzym: Bronisław Komorowski odznaczył przedstawicieli Polonii

Spotkanie z ponad 80 przedstawicielami Polaków mieszkających za granicą odbyło się okazji uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Drugiego maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Prezydent Bronisław Komorowski pozuje do zdjęcia podczas spotkania z lideramii Polonii świataPrezydent Bronisław Komorowski pozuje do zdjęcia podczas spotkania z lideramii Polonii świata(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Rzymie z przedstawicielami Polonii z całego świata - korespondencja Radomira Czarneckiego
  • Longin Komołowski o rzymskim spotkaniu Polonii
Czytaj także

Spotkanie w ambasadzie polskiej w Rzymie miało być poświęcone uroczystościom beatyfikacyjnym, ale rozmawiano również o sytuacji wewnętrznej w kraju, którą Polonia obserwuje z wielka uwagą. Niespodziewane oświadczenie wygłosił prymas arcybiskup Józef Kowalczyk: W Polsce nie ma zdrajców, w Polsce są ludzie, którzy chcą budować ojczyznę, na wartościach chrześcijańskich - powiedział.

Odniósł się także do konfliktu o krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim. - Jeżeli mówimy jak papież rozumiał bronić krzyża to proszę mi wierzyć, że my jego myśl znamy i krzyżem nie wolno manipulować. Krzyż jest znakiem zbawienia, a nie walki politycznej - oświadczył arcybiskup Kowalczyk.

Podczas spotkania prezydent Bronisław Komorowski nie wypowiadał się na tematy polityczne. Odznaczył za to najbardziej aktywnych w działalności polonijnej rodaków mieszkających za granicą. - Chciałem w ten sposób podziękować całej Polonii, wszystkim Polakom poza granicami kraju i tych z dawnej emigracji i tych którzy dzisiaj korzystają z wolności, jaką jest prawo do szukania sobie nowego miejsca pracy, nowego miejsca zamieszkania w ramach Unii Europejskiej - powiedział Bronisław Komorowski wręczając w Rzymie odznaczenia przestawicielom Polonii.

Dzień Polonii

Drugiego maja już po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień został ustanowiony z inicjatywy Senatu i ma przypominać Polakom w kraju o blisko 20 milionach naszych rodaków mieszkających poza Polską i umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej.

W Światowym Zjeździe Polonii w Rzymie bierze udział ponad 3 tysiące osób. Do włoskiej stolicy przyjechali Polacy z całego świata.

Jak mówi szef stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski, innym powodem, oprócz beatyfikacji papieża, był fakt, że to właśnie w Rzymie zorganizowano poprzednie tego typu spotkanie. „Ponad 20 lat temu w Rzymie odbyło się spotkanie Polonii z wolnego świata pod patronatem Ojca Świętego. Polonia z wolnego świata dyskutowała wtedy nad zjednoczeniem z krajem i nad wspieraniem siebie nawzajem” - dodaje Komołowski.

Wieczorem uczestnicy zjazdu wzięli udział w uroczystym koncercie w bazylice świętego Ignacego. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach wraz z chórami wykonują napisaną przez Michała Lorenca mszę muzyczną „Missa Magna Beatificationis”.

Polska ma wobec Polonii i Polaków za granicą konstytucyjne zobowiązania, a Senat, jako opiekun naszej diaspory, koncentruje się na pomocy Polakom żyjącym poza granicami w zachowaniu ich związków z macierzą. Ustanowienie Dnia Polonii i Polaków za Granicą w obecnym kształcie było realizacją apelu II Zjazdu Polonii, który odbył się w Pułtusku w 2001 r.

IAR, to