Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Radosław Różycki 11.05.2011

Historia polskiej wolności na 7 tys. metrów kwadratowych

Najważniejsze wątki polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności - m.in. walki o niepodległość - przedstawiać ma stała wystawa Muzeum Historii Polski.
Wizualizacja wnętrza nowej siedziby Muzeum Historii PolskiWizualizacja wnętrza nowej siedziby Muzeum Historii PolskiMHP
Posłuchaj
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski o wystawie
Czytaj także

Konkurs na stałą ekspozycję plastyczno-przestrzenną muzeum ogłoszono w środę.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 6 grudnia. W ogłoszeniu konkursu, które odbyło się w Warszawie, udział wzięli minister kultury Bogdan Zdrojewski i przedstawiciele jury konkursu, m.in. jego przewodniczący prof. Andrzej Rottermund oraz scenograf Allan Starski.

Najważniejsze wątki polskiej historii

Przyszła ekspozycja ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawa ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m. kw.
Konkurs adresowany jest do zespołów plastyków-wystawienników. Ma charakter otwarty i międzynarodowy.


Konkursowe zadanie polega na opracowaniu wybranych elementów planowanej ekspozycji stałej: układu funkcjonalno-przestrzennego całości ekspozycji, zarysu koncepcji plastyczno-przestrzennej galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Wolne elekcje" w galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Kultura II RP" w galerii "Drogi do niepodległości (1914-1939)" oraz koncepcji przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-9 lat.


Jak podkreślają organizatorzy konkursu, w różnych fragmentach wystawy stałej powinny powracać trzy wątki. Pierwszy z nich to dążenie mieszkańców państwa polskiego i jego ziem (w epoce zaborów i okupacji) do życia w wolności w jej różnych odmianach (m.in. swobody stanowe; swobody wyznaniowe; niepodległość i suwerenność państwa polskiego; tradycje polskiego parlamentaryzmu i swobody konstytucyjne; prawa człowieka i obywatela).


Drugi wątek, który uczestnicy konkursu powinni uwzględnić, to tożsamość narodowa Polaków oraz tradycje współżycia i tolerancji w państwie lub środowiskach wieloetnicznych, wielokulturowych, wielowyznaniowych. Trzeci - to polski udział i wkład w cywilizację oraz dziedzictwo Europy i świata.

"Od Sarmatów do Słowian"


Projektowana ekspozycja ma być podzielona na sześć epok lub najważniejszych okresów historycznych. Dla każdej epoki lub okresu przewidziana jest osobna galeria: "Średniowiecze: od zarania dziejów polskich do 1505 r.", "Wczesna nowożytność: 1505-1795", "Epoka rozbiorowa: 1796-1914", "Odzyskiwanie niepodległości i 20-lecie międzywojenne: 1914-1939", "II wojna światowa 1939-1945", "Okres powojenny - PRL i odzyskanie niepodległości: 1945-1989".


Galerie zostaną uzupełnione o otwierającą ekspozycję przestrzeń "Od Sarmatów do Słowian", poświęconą pradziejom ziem polskich. Przestrzenie zamykające wystawę to "Jak powstaje historia?", ukazująca najważniejsze wydarzenia ze współczesnej historii Polski po roku 1989 oraz "Historia wokół nas", obrazującą zjawiska związane z kształtowaniem się i funkcjonowaniem świadomości historycznej Polaków.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca; 7 listopada będzie ostatnim dniem, w którym przyjmowane będą prace konkursowe. Strona konkursu: www.muzhp.pl/konkursplastyczny.


Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum. Wygrał projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum Historii Polski ma powstać nad Trasą Łazienkowską w Warszawie. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

rr