Logo Polskiego Radia
PAP
Szymon Gebert 12.05.2011

Jest umowa: więźniowie będą pomagać samorządom w sytuacjach kryzysowych

Od dziś więźniowie będą pomagać służbom miejskim i państwowym w sytuacjach kryzysowych takich jak np. powódź. Gdzie? Na razie tylko w zachodniopomorskiem.
Jest umowa: więźniowie będą pomagać samorządom w sytuacjach kryzysowychGlow Images/East News

Wojewoda podpisał w czwartek w tej sprawie porozumienie z dyrektorami okręgowej służby więziennej w Szczecinie i Koszalinie.

Na mocy dokumentu samorząd będzie mógł zwrócić się do wojewody o skierowanie więźniów do pomocy w zabezpieczaniu miejsc lub usuwaniu skutków katastrof. W ramach umowy za transport, sprzęt, wyżywienie i ubezpieczenie więźniów odpowiadać będzie w takiej sytuacji samorząd.

- Współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z zakładami karnymi sprawdziła się przy ostatniej powodzi. Mam nadzieję, że sytuacji kryzysowych będzie jak najmniej, jednak jeżeli już wystąpią, będziemy mogli liczyć na pomoc więźniów - powiedział wicewojewoda Ryszard Mićko.

Urzędnik dodał, że wielu z odsiadujących kary w zachodniopomorskiem codziennie sprząta w miastach i nie stanowi zagrożenia.

- Porozumienie formalizuje współpracę, która trwa od dawna. Nastawienie więźniów do pracy zmieniło się. Pracują osoby, które odbywają wyroki za drobne przewinienia. Często zależy im na integracji ze społeczeństwem, do którego wrócą po odbyciu kary - powiedział dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Koszalinie płk Krzysztof Olkowicz.

W więzieniach woj. zachodniopomorskiego przebywa ponad 9,5 tys. osadzonych. Codziennie do pracy można skierować około tysiąc skazanych.

sg