Logo Polskiego Radia
Reuters
Szymon Gebert 14.05.2011

Iran: przestępca zostanie ukarany oślepieniem przez oblanie kwasem?

Irański sąd zgodził się na zastosowanie zasady "oko za oko" i oślepienie kwasem mężczyzny, którego skazano za takie przestępstwo. Wykonanie kary jednak zostało przełożone.
Iran: przestępca zostanie ukarany oślepieniem przez oblanie kwasem?Fot. PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Irański sąd zdecydował, że właściwą karą dla Madżida Mohavediego, skazanego za oślepienie kwasem kobiety, która odmówiła mu małżeństwa, będzie dokonanie tego samego, przez jego ofiarę. Taka decyzja zapadła jeszcze w 2008 roku, a wyrok miał zostać wykonany w sobotę. Według agencji prasowej Fars egzekucja kary została jednak odwołana.

Według irańskiego prawa islamskiego przyjętego po rewolucji 1979 roku gesas (zemsta) jest dopuszczalna w przypadku przestępstw skutkujących uszkodzeniem ciała.

Mohavedi w 2004 roku oblał kwasem twarz 24-letniej Ameneh Bahrami za odrzucenie jego propozycji małżeńskiej, którą kilkukrotnie powtarzał i o co występowała jego rodzina, uznana współwinna przestępstwu. Mohavedi sam zgłosił się na policję i przyznał do winy.

W wyniku ataku ręce, szyja i twarz Bahrami zostały bardzo poważnie poparzone. Pomimo kilku operacji przeprowadzonych przez chirurgów w Hiszpanii nie udało się uratować jej wzroku.

Przeciwko wykonaniu kary oblania kwasem Mohavediego protestowały organizacje ochrony praw człowieka, m.in. Amnesty International. - Władze Iranu mają odpowiedzialność wobec prawa międzynarodowego, aby nie dopuścić do wykonania tej kary. Niezależnie od tego jak potworna była zbrodnia, której doświadczyła Ameneh Bahrami, oślepienie kwasem jest okrutną i nieludzką karą, w efekcie niczym więcej niż torturą - napisała w komunikacie AI.

sg