Logo Polskiego Radia
Reuters
Szymon Gebert 15.05.2011

Tajny dokument ONZ: Korea Północna i Iran wymieniają się bronią, technologią

Korea Północna i Iran regularnie wymieniały się technologią rakiet balistycznych wbrew sankcjom ONZ - wynika z poufnego dokumentu ONZ, którego treść ujawniła agencja Reutera.
Jedno z niewielu zdjęć północnokoreańskiego eksperymentalnego reaktora w YongbyonJedno z niewielu zdjęć północnokoreańskiego eksperymentalnego reaktora w Yongbyon Fot. Wikimedia Commons/Keith Luse, Senior Professional Staff Member, U.S. Senate

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych technologia była "transportowana tranzytem przez trzecie państwo", którym były Chiny - powiedziało agencji Reutera kilku dyplomatów.

Dokument dla Rady Bezpieczeństwa ONZ przygotował Panel Ekspertów tej instytucji, grupa obserwująca stosowanie się przez Koreę Północną do sankcji nałożonych na nią po przeprowadzeniu dwóch testów jądrowych w 2006 i 2009 roku.

Wśród sankcji nałożonych wówczas na to państwo był zakaz handlu technologią nuklearną i rakietową, oraz embargo na handel bronią. Zakazany został też handel z wieloma północnokoreańskimi firmami, wezwano również do zamrożenia środków i wprowadzenia zakazów poruszania się na niektórych prominentów totalitarnego reżimu.

- Elementy związane z technologią rakiet balistycznych były prawdopodobnie transportowane regularnie między Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną a Islamską Republiką Iranu z użyciem lotów Air Koryo i Iran Air - napisano w raporcie. - Do transportu innego ładunku, jak broń i związane z nią urządzenia, Korea Północna woli stosować samoloty czarterowe - dodano.

Agencji Reutera podała też, że kilku anonimowo występujących dyplomatów poinformowało ją, że transporty te odbywały się za wiedzą i z pomocą Chin. Dyplomaci ci powiedzieli też, że Chiny są niezadowolone z treści dokumentu. W przeszłości Chiny niedopuszczały do publikowania raportów eksperckich dotyczących Korei Północnej i Sudanu, podobnie jak Rosja w przypadku Iranu.

W dokumencie podkreślono, że wciąż realną obawą pozostaje widmo transportu technologii nuklearnej z Korei Północnej do innego kraju. Stany Zjednoczone, Izrael i państwa UE uważają, że Korea Północna pomagała Syrii budować reaktor nuklearny, który Izrael zniszczył w ataku przeprowadzonym w 2007 roku.

W dokumencie znalazła się też krytyka standardów bezpieczeństwa stosowanych przez Koreańczyków w ośrodku nuklearnym w Yongbyon. - Lekkomyślne wycofywanie z użycia, składowanie i rozkładanie elementów w Yongbyon może doprowadzić do katastrofy środowiska - ostrzega dokument.

sg