Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 31.05.2011

Czwarta plaga ludzkości po AIDS, głodzie i bombie atomowej

31 maja jest obchodzony Dzień Bez Tytoniu, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku.
Czwarta plaga ludzkości po AIDS, głodzie i bombie atomowej(fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA)
Posłuchaj
  • Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie: uzależnienie od papierosów to choroba, którą trzeba leczyć
  • "Każdy musi jednak znaleźć własny sposób na zerwanie z nałogiem"
Czytaj także

Z okazji święta w wielu miastach Polski odbędą się happeningi, konkursy edukacyjne, będzie można też uzyskać pomoc w punktach poradnictwa "jak rzucić palenie". Tematem tegorocznego święta jest Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Traktat, który wszedł w życie w 2005 roku, nakłada ograniczenia na reklamę, marketing i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Przewiduje między innymi, zakaz reklamowania i zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Potwierdza też prawo wszystkich ludzi do najwyższego poziomu zdrowia. Idea Dnia Bez Tytoniu, nazywanego też Dniem Bez Papierosa, narodziła się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od 20 lat towarzyszy mu akcja rzucania palenia, organizowana przez Fundację "Promocja Zdrowia". Od początku tej inicjatywie patronuje Polskie Radio.

Według szacunków z ubiegłego roku, w wyniku dotychczasowych kampanii, palenie rzuciło ponad trzy miliony Polaków. Jednak w naszym kraju nadal około 10 milionów osób pali regularnie 15-20 papierosów dziennie. Prawie 5 milionów spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat. Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu w Polsce, umiera przedwcześnie około 100 tysięcy ludzi. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie.

Plaga ludzkości


Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. Palenie papierosów wywołuje więcej wypadków śmierci, niż jakakolwiek substancja chemiczna. Według danych WHO, z powodu palenia tytoniu, co 6,5 sekundy umiera na świecie jedna osoba, nie licząc tak zwanych biernych palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera rocznie blisko 5 milionów ludzi. W 2003 roku WHO przyjęła pierwszy traktat antynikotynowy. Układ jest pierwszym w historii międzynarodowym porozumieniem dotyczącym zdrowia publicznego. Podpisany przez 192 kraje członkowskie WHO, do lutego 2005 roku został ratyfikowany przez 57 państw-sygnatariuszy i wszedł w życie.

/



Według wyliczeń naukowców, wypalając około 20 papierosów w ciągu dnia, wprowadzamy do płuc 4000 substancji chemicznych, w tym około 40 rakotwórczych, zawartych w dymie papierosowym. Wśród substancji o działaniu rakotwórczym w dymie tytoniowym znajdują się: nikotyna, amoniak, aceton, butan, cyjanek, formaldehyd, metanol, tlenek węgla oraz polon - pierwiastek promieniotwórczy. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, na przykład - dzieci palących rodziców. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. 

Australia zapowiada ostrą walkę z nikotyną. Szokujące opakowania (FOTO) >>>


IAR, sm