Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wittenberg 13.06.2011

Polacy chętnie sięgają po papierosy

Papierosy pali około 30 proc. dorosłych Polaków, najczęściej są to mężczyźni w wieku 45-54 lat - tak wynika z sondażu CBOS.
Polacy chętnie sięgają po papierosysxc.hu

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-11 maja 2011 roku na liczącej 1189 osób reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Zdecydowana większość dorosłych (82 proc.) popiera zakaz palenia, natomiast co szósty (16 proc.) jest mu przeciwny.

Niemal we wszystkich grupach wiekowych mężczyźni palą częściej niż kobiety. Najmniej palących jest wśród najmłodszych i najstarszych respondentów. Tylko wśród osób w wieku 35-44 lata odsetek palących kobiet jest w zasadzie taki sam jak palących mężczyzn (odpowiednio 34 i 32 proc.).

Najwięcej palących jest w przedziale wiekowym 45-54: wśród mężczyzn jest to 46 proc., wśród kobiet - 40 proc.

Popularność palenia jest zróżnicowana w zależności od poziomu wykształcenia badanych - najczęściej palą osoby z wykształceniem zawodowym (41 proc.), a najrzadziej - z wyższym (19 proc.). Dużo palaczy jest wśród niewykwalifikowanych pracowników (56 proc.) oraz w grupie bezrobotnych (49 proc.). Po papierosy częściej sięgają respondenci w złej sytuacji materialnej (42 proc.).

Większość palących deklaruje, że robi to regularnie (82 proc.), stosunkowo nieliczni (18 proc.) palą okazjonalnie.

W grupie niepalących przeważają osoby, które nigdy nie paliły (68 proc.), natomiast jedna trzecia (32 proc.) sięgała wcześniej po papierosy.

Ankietowani aprobują zakaz palenia w szpitalach, środkach transportu, kinach i teatrach oraz na wyższych uczelniach (od 86 proc. do 94 proc.). Większość ankietowanych uważa, że powinien on również obowiązywać na dworcach kolejowych, przystankach i lotniskach (76 proc.), a także w miejscach pracy (72 proc.).

mr