Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 14.06.2011

Rozstrzygnięto konkurs na "Wychowawcę roku"

Wyrozumiały, ale stanowczy - taki powinien być idealny pedagog. W Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody dla najlepszych wychowawców w Polsce.
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela14 października obchodzimy Dzień NauczycielaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Małgorzata Sandułow ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie daje receptę jak być najlepszym wychowawcą
  • Sabina Poświatowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach podkreśliła, że najważniejsza jest sprawiedliwość w ocenie ucznia
Czytaj także

- Serdecznie gratuluję wspaniałym wychowawcom, którzy cieszą się niekwestionowanym autorytetem wśród swoich uczniów i są, jestem o tym przekonana, przez nich kochani. Aby jak najwięcej było w polskiej szkole ludzi z pasją, mądrych, docenionych, do których zawsze mogą przyjść uczniowie ze swoimi problemami, wiedząc, że znajdą zrozumienie i wsparcie - napisała pierwsza dama Anna Komorowska w liście do uczestników uroczystości

W konkursie wybrano 16 laureatów, po jednym z każdego województwa. Pani Małgorzata Sandułow ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie już drugi raz zdobyła tytuł "Wychowawcy roku". - Lubię swoją pracę. Mój entuzjazm szerzy się dookoła, zarażam swoim optymizmem dzieci, rodziców i to procentuje w wychowaniu - podkreśliła zwyciężczyni konkursu

Sabina Poświatowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach uczy matematyki, informatyki i wychowania fizycznego. Powiedziała, że dla niej najważniejsze jest, aby być sprawiedliwym nauczycielem. - Trzeba dogłębnie poznać środowisko ucznia i w razie potrzeby interweniować. Cały czas staram się być sprawiedliwa i jak muszę to „jedynkę” też postawię - zaznaczyła z uśmiechem Sabina Poświatowska

Lista laureatów konkursu

Wśród laureatów znaleźli się także Joanna Skrzycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, Joanna Jędrzejewska z Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą, Joanna Olszewska z Zespołu Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskiem, Mirosława Wolska z Zespołu Szkół w Dąbrowicy, Sabina Wąsikiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, Katarzyna Smułkowska z Przedszkola nr 411 w Warszawie, Marcin Gambiec z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu, Wiesław Luft ze Szkoły podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radyminie, Beata Falkowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Białymstoku, Sławomir Wiechowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie, Joanna Smaga z Gimnazjum nr 2 w Zawierciu, Anna Bogdalska ze Szkoły Podstawowej w Wiślicy, Magdalena Świętoń ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu oraz Katarzyna Gołowacz z Zespołu Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie.

Laureaci konkursu oprócz dyplomów, które wręczył im szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski, otrzymali także granty w wysokości 1,5 tys. zł na realizację inicjatyw wychowawczych.

"Szkoła bez przemocy" patronem wydarzenia

Kandydaci do tytułu "Wychowawca roku" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 10 wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów można było głosować za pośrednictwem sms-ów i kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą.

Patronat honorowy nad programem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej programowi patronował prezydent Lech Kaczyński.

Konkurs "Wychowawca roku organizowany jest od 2009 r.

mr