Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.06.2011

35. rocznica "Czerwca 1976". Prezydent w Radomiu

Bronisław Komorowski odznaczy uczestników wydarzeń z 1976 roku oraz zasłużonym dla przemian demokratycznych.

Komorowski weźmie udział w mszy św. koncelebrowanej przez ordynariusza diecezji radomskiej bp. Henryka Tomasika.

Wcześniej prezydent zwiedzi Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli oraz spotka się z wolontariuszami z Centrum Młodzieży "Arka".

25 czerwca mija 34. rocznica "Czerwca 1976", protestów robotniczych w Radomiu, Ursusie, Płocku i wielu innych miastach Polski. Strajki były reakcją na ogłoszoną dzień wcześniej podwyżkę cen żywności.

24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział drastyczne podwyżki cen mięsa średnio o 69 procent, masła i serów o 50 procent, cukru o 100 procent, ryżu o 150 procent, warzyw o 30 procent. Nowe ceny miały wejść w życie trzy dni później.

Robotnicy zareagowali strajkami. Strajkowało 80 tysięcy ludzi ze 112 zakładów pracy w 12województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do walk ulicznych z milicją. Największe demonstracje z udziałem ponad 20 tysięcy robotników odbył się w Radomiu, gdzie spłonął budynek komitetu partii.

Do spacyfikowania zamieszek skierowano ponad 1,5 tysiąca funkcjonariuszy MO. Wielu robotników zostało pobitych na tzw. "ścieżkach zdrowia". Kilka tysięcy osób aresztowano, zatrzymanych bestialsko bito.



Protest robotników odniósł skutek i już 25 czerwca wieczorem premier Jaroszewicz wycofał się z podwyżek. Oficjalnie rząd poinformował o "konsultacjach w zakładach pracy", a potem o zakłóceniach rozmów przez chuliganów, którzy rabowali sklepy. Aktyw PZPR zorganizował wiece potępiające "wichrzycieli" i "warchołów".

Po wydarzeniach czerwcowych sądy doraźne skazały 170 robotników. Przed kolegium stanęło 214 osób, a ponad 2 tysiące pozbawiono pracy. Demonstranci byłi skazywani nawet na kary do 10 lat więzienia.

Represje zapoczątkowały spontaniczną akcję pomocy materialnej i prawnej robotnikom, zwłaszcza ze strony Komitetu Obrony Robotników - KOR.

Czytaj więcej w raporcie specjalnym Polskiego Radia - Czerwiec 1976>>>




IAR,PAP,kk