Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 01.07.2011

Chopin i Myslovitz na inaugurację prezydencji

Wielogodzinny koncert z udziałem polskich i światowych sław i pokaz sztucznych ogni zainaugurują wieczorem w stolicy naszą prezydencję w Unii Europejskiej.
Dziennikarz Kuba Wojewódzki (L), satyryk Krzysztof Materna  (2L), minister kultury Bogdan Zdrojewski (2P) oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (P) podczas konferencji prasowej prezentującej program kulturalny inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.Dziennikarz Kuba Wojewódzki (L), satyryk Krzysztof Materna (2L), minister kultury Bogdan Zdrojewski (2P) oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (P) podczas konferencji prasowej prezentującej program kulturalny inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.fot. PAP/Leszek Szymański

Wydarzenie zapowiada się imponująco. Organizację koncertu na trzech połączonych multimedialnie scenach powierzono Kubie Wojewódzkiemu i Krzysztofowi Maternie. Obaj zgodnie oświadczają, że czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było.

Zabrzmi muzyka Chopina i Kilara, zagra Perfect, Myslovitz i Lech Janerka, wystąpi grupa wokalna Manhattan Transfer i saksofonista Kenny G. I wielu innych.

Pokaz ogni sztucznych ma być czymś absolutnie wyjątkowym. Przygotowała go specjalistyczna firma o światowej renomie. Ognie rozbłysną nad Pałacem Kultury i Nauki do muzyki Wojciecha Kilara. Wybrano utwór "Orawa", jak wyjaśniono, ze względu na wielki ładunek energii, jaki niesie ta kompozycja.



Polskie Radio będzie transmitować ten koncert. Początek o 22.00 w Programie Pierwszym.


>>>"Tu Warszawa" - koncert w Jedynce<<<

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przekonana, że wybór miejsca na koncert inaugurujący polską prezydencję w Unii jest najlepszy z możliwych. Pod Pałacem Kultury może go słuchać wiele tysięcy osób, bez zamykania centrum dla ruchu pojazdów. Poza tym Pałac, dar Stalina, jest symbolem rozpoznawanym też poza granicami Polski.

- Gdy Europejska Partia Ludowa, najsilniejsza frakcja w Parlamencie Europejskim, organizowała swój kongres, chciała tylko w Pałacu Kultury, a jak nie, to w innym mieście - przypomniała prezydent Warszawy.

Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rozmach z jakim dokona się kulturalna inauguracja polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest inwestycją w wizerunek kraju. Minister powtórzył wcześniejsze słowa Kuby Wojewódzkiego: bardzo nie chciałem, żeby to było robione przez polityków dla polityków.

Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie towarzyszyć 2,5 tysiąca wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat zorganizowanych poza granicami kraju. Znajdą się wśród nich: największa prezentacja polskiego teatru w Moskwie oraz Brukseli i Jerozolimie, pierwsza tak duża prezentacja polskiej muzyki współczesnej w Nowym Jorku i wystawy polskiego wzornictwa na festiwalach w Wiedniu, Budapeszcie, Moskwie i Paryżu. Imprezy odbędą się głównie w 10 wyselekcjonowanych stolicach, ale nie tylko unijnych, czy szerzej europejskich, również na przykład na Dalekim Wschodzie, w Pekinie i Tokio.

IAR,kk