Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 15.07.2011

Była szefowa "News of the World" rezygnuje z pracy

Rebekah Brooks z powodu skandalu związanego z podsłuchami brukowca odchodzi z obecnego stanowiska w News International. Zaś inne tytuły walczą o czytelników zamkniętego brukowca.
Rupert Murdoch i była redaktor naczelna News of the World Rebekah BrooksRupert Murdoch i była redaktor naczelna "News of the World" Rebekah Brooksfot. PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga

W poprzednich dochodzeniach w sprawie podsłuchów, w 2007 roku, starała się zepchnąć całą odpowiedzialność na swego następcę, późniejszego rzecznika prasowego premiera Camerona, Andy'ego Coulsona. Jednak obecne rewelacje na temat podsłuchu skrzynki głosowej zamordowanej nastolatki i ofiar innych przestępstw sięgają okresu jej kierownictwa w "News of the World".

W wydanym oświadczeniu Rebekah Brooks wyjaśnia swoją rezygnację "głębokim uczuciem odpowiedzialności wobec skrzywdzonych przez nas ludzi". Dodaje, że chciała nadal kierować organizacją w dobie tego kryzysu, ale zdała sobie sprawę, że jej obecność wzbudza kontrowersje i szkodzi sprawie.

Po zlikwidowaniu skażonej skandalem hakerskim brytyjskiej gazety niedzielnej "News of the World", do opuszczonego rynku niedzielnych sensacji przymierza się konkurencja prasy Ruperta Murdocha. Informacja na ten temat ukazała się na poświęconym wyłącznie temu skandalowi blogu dziennika "The Guardian".

Potrzeby siedmiu i pół miliona nabywców "News of the World" zamyśla zaspokoić grupa Associated Newspapers, wydawca "Daily Mail". Byłby to nieco inny rozwój wypadków, niż przewidywany przez wielu obserwatorów brytyjskiego rynku prasy, w tym znanego prawnika, George'a Robertsona - tego samego, który bronił w grudniu i styczniu Juliana Assange'a przed ekstradycją do Szwecji. - Mr Murdoch wskrzesi "News of the World" albo uruchomi niedzielne wydanie "The Sun", skoro tylko okaże się, że Brytyjczykom brakuje ich niedzielnej dawki seksu i nieszczęścia - mówił Robertson kilka dni temu BBC.

Tymczasem to wydawca "Mail" już w tę niedzielę opracuje próbną edycję gazety pod roboczym tytułem "The Sunday" albo "Sunday Lite" i jeśli eksperyment wypali, zacznie go wydawać od 24 lipca. "Daily Mail" ma już swoje niedzielne wydanie - "Mail on Sunday", ale jest ono przeznaczone dla tak zwanego "średniego segmentu", rozchodzi się w prawie 2 milionach egzemplarzy i nie zniży się do poziomu reprezentowanego przez "News of the World".

Rebekah Brooks - dyrektor brytyjskiego ramienia globalnego koncernu prasowego Ruperta Murdocha - odchodzi ze swego stanowiska. Brooks przepracowała 22 lata w firmie News International, wspinając się w niej od stanowiska sekretarki w gazecie "News of the World" aż na sam szczyt.

Zanim 43-letnia, płomiennowłosa i niezwykle pewna siebie Rebekah Brooks zasiadła za sterem koncernu News International - brytyjskiej córki News Corporation Murdocha - byłą naczelną skompromitowanej i zamkniętej w zeszłą niedzielę gazety "News of the World".

Jednocześnie Rupert Murdoch dał do zrozumienia, że zamieści w innych gazetach ogłoszenie z przeprosinami za błędy, jakie popełniła jego firma, ale zawrze w nich również odpowiedź na niesłuszne - jego zdaniem - zarzuty wobec News International i News Corporation.

tk