Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 29.07.2011

Brytyjskie media wróżą napięcia na linii Polska-Rosja

Media zauważają, że polski raport zawiera wnioski o współodpowiedzialności Rosjan za katastrofę i podważa niektóre tezy rosyjskiej wersji.
Brytyjskie media wróżą napięcia na linii Polska-Rosjafot. PAP/Paweł Supernak

Raport komisji Jerzego Millera: czytaj więcej w relacji na żywo >>>

Wystąpienie premiera po publikacji raportu: relacja na żywo >>>

Wystąpienie byłego ministra obrony Bogdana Klicha >>>

Na publikację raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej zareagowały BBC, londyńska centrala CNN, strony internetowe "Guardiana" i "Bloomberg Businessweek". Część brytyjskich mediów ocenia, że polski raport, który podważa konkluzje rosyjskiego, może zwiększyć napięcia między Warszawą a Moskwą.

BBC wybija rezygnację ministra obrony Bogdana Klicha w związku z uznaniem przez raport, że katastrofa była głównie wynikiem błędów po polskiej stronie. Ale przytacza też wnioski raportu o częściowej odpowiedzialności Rosjan: błędnej informacji podczas naprowadzania tupolewa i niewystarczającym oświetleniu lotniska. "Guardian" dodaje, że polskie dochodzenie podważa też rosyjskie twierdzenia o naciskach na pilotów ze strony prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy generała Andrzeja Błasika.

Najbardziej obszerna analiza ukazała się w internetowym "Businessweek". Cytuje on moskiewskiego eksperta Fiodora Łukjanowa z Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej: "Rosja nie zgodzi się z konkluzją, że ponosi częściowo winę za wypadek. Sprawę komplikuje upolitycznienie katastrofy przez polską opozycję".

Krzysztof Bobiński - szef fundacji Unia i Polska powiedział sieci Bloomberg: - Zaraz po katastrofie była szansa na poprawę stosunków. Ale teraz podejrzenia i brak zaufania są po obu stronach. A to sprawia, że rząd Donalda Tuska, który starał się przełamać rozbrat z Rosją, wygląda teraz na pozbawiony kręgosłupa.

"Businessweek" przypomina wynik sondażu z marca, w którym mniej niż połowa Polaków spodziewała się, że rządowy raport uczciwie oceni przyczyny wypadku, i dodaje, że w ciągu niespełna roku odsetek respondentów CBOS pozytywnie oceniających stosunki z Moskwą spadł z 29 do 12 procent.

agkm

Zdjęcia: prezentacja raportu Jerzego Millera >>>

Smoleńsk rok po katastrofie >>>