Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 31.07.2011

Komorowski i Kaczyński razem na rocznicy Powstania

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyło się nabożeństwo w intencji powstańców warszawskich.
Prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy w rocznicę Powstania WarszawskiegoPrezydent Bronisław Komorowski podczas mszy w rocznicę Powstania Warszawskiegofot.PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy w rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek
Czytaj także

W mszy, która ze względu na padający deszcz została przeniesiona spod pomnika powstania do katedry polowej, wzięli udział uczestnicy walk, kombatanci, władze stolicy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, a także prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i licznie zgromadzeni warszawiacy.

Powstańczy serwis Portalu Polskiego Radia>>>

"Tradycja Armii Krajowej jest żywą i zobowiązującą" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w trakcie mszy świętej w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Naród ma wielką siłę i nikt nie jest w stanie zatrzymać pochodu ku wolności" - zaznaczył Bronisław Komorowski. Jak powiedział, "ta walka trwała jeszcze kilkadziesiąt lat i zakończyła się zwycięstwem". Prezydent przekonywał, że teraz jesteśmy krajem wolnym, demokratycznym, o normalnych problemach, ale też z nadziejami, wyzwaniami i optymizmem.

"Wyciągnijmy z Powstania wnioski"

"Będziesz miłował" - to przesłanie, które obowiązywało w czasie Powstania Warszawskiego, i które trzeba realizować również teraz - zaapelował podczas biskup Józef Guzdek.

Biskup polowy Wojska Polskiego przypomniał, że poświęcenie i heroiczny wysiłek walczącej stolicy nie pójdą na marne tylko wtedy, gdy wyciągniemy z tych walk odpowiednie nauki.

Biskup Józef Guzdek przypomniał również, jak wielką odwagą wykazywali się w trakcie walk powstańczych kapelani. "Rannych i umierających jednali z Bogiem, żyjącym niestrudzenie głosili ewangeliczne prawo miłości Boga i bliźniego. W ten sposób podtrzymywali i umacniali w powstańcach wiarę w braterstwo i ostateczne zwycięstwo dobra ze złem" - mówił biskup Guzdek.

Po uroczystościach w kościele odbędzie się Apel Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, a potem widowisko muzyczne.

IAR/mch