Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Chodurski 22.08.2011

Zmarł wybitny artysta Andrzej Urbanowicz

Andrzej Urbanowicz malarz, grafik, twórca parateatralny i perfomer zmarł w poniedziałek w Szklarskiej Porębie. Miał 73 lata.
Posłuchaj
  • Dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński o twórczości Andrzeja Urbanowicza
  • Dziennikarka Radia Katowice Ewa Niewiadomska wspomina Andrzeja Urbanowicza
Czytaj także

Urbanowicz był nie tylko malarzem, eseistą, ale także znawcą i propagatorem buddyzmu, oraz animatorem kultury niezależnej. Interesował się magią i okultyzmem.

Znajdowało to odbicie w jego twórczości malarskiej, w której za pomocą symboli przekazywał odbiorcy zaszyfrowane komunikaty. Zajmował się także m.in. alchemią, astrologią i sztuką.

"Ikona polskiego undergroundu artystycznego" - pisali o Andrzeju Urbanowiczu, znawcy jego twórczości.

Dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński mówi, że teraz jego sztuka będzie rozumiana na nowo. "Śmierć artysty wymusz potrzebę interpretacji jego twórczości, jak dalece to co tworzył jest interesujące dla kolejnych pokoleń"

Dziennikarka Radia Katowice Ewa Niewiadomska wspomina, że pracownia Urbanowicza na poddaszu przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach była miejscem niezwykłym. W swojej pracowni w Katowicach spotykał się z artystami, którzy podobnie jak on, słynęli z niezależnych postaw. Byli wśród nich m.in.: kompozytor Henryk Mikołaj Górecki; śląski malarz, grafik i pisarz Henryk Waniek; artysta plastyk i reżyser filmowy Antoni Halor; malarz Zygmunt Stuchlik oraz prof. Tadeusz Sławek - poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki.

Andrzej Urbanowicz urodził się w 1938 w Wilnie. Mieszkał i pracował w Katowicach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w jej katowickim wydziale grafiki. W 1967 roku wraz z grupą artystów zawiązał Tajną Kronikę Grupy Pięciu Osób, zwaną później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub kręgiem Oneiron.

Prace artysty można oglądać w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Znajdują się również w zbiorach Muzeum Śląskiego i Muzeum Historii Katowic.

mch