Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 20.09.2011

Prezydent ma zastrzeżenia do ustawy o informacji

Bronisław Komorowski powiedział, że najprawdopodobniej skieruje ustawę o dostępie do informacji publicznej do Trybunału Konstytucyjnego po jej uprzednim podpisaniu.
Prezydent ma zastrzeżenia do ustawy o informacjifot. PAP/Jacek Turczyk

Jak tłumaczył Bronisław Komorowski w rozmowie z PAP, ma zastrzeżenia co do trybu prac nad ustawą. - Jako prezydent, muszę podjąć decyzję, ważąc między ryzykiem, że Polska zapłaci gigantyczną karę finansową, a chęcią utrzymania czystych zasad procedowania tego rodzaju trudnych ustaw w Sejmie. Dlatego rozważam skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - oświadczył prezydent.

Prezydent podkreślił, że ta ustawa wpłynęła do jego kancelarii dopiero w poniedziałek. - A dzisiaj już oczekuje się ode mnie szybkiej deklaracji, niektórzy występują w roli "wujków dobra rada" i wygłaszają różne porady dla prezydenta. Dobre rady są cenne, ale wtedy, kiedy wynikają z rzeczywistych chęci udzielenia pomocy i wsparcia. Ale odnoszę wrażenie, że wysyp tych wszystkich dobrych rad to jest jednak głównie efekt kampanii wyborczej, a nie chęć znalezienia najlepszego rozwiązania - oświadczył.

Protesty opozycji i organizacji pozarządowych

PiS i PJN chcą, by prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej. SLD domaga się spotkania przedstawicieli partii parlamentarnych w tej sprawie. Premier Donald Tusk oświadczył, że jest przekonany do nowych zapisów.

Nowelizacja ustawy, przyjęta w piątek, na ostatnim posiedzeniu Sejmu w mijającej kadencji, ogranicza dostęp do informacji publicznej, gdy chodzi o interesy gospodarcze lub o polską pozycję negocjacyjną. Wywołała protesty Rzecznika Praw Obywatelskich i organizacji strzegących wolności słowa. Ich zdaniem, przyjęcie przez Sejm senackiej poprawki ogranicza możliwość społecznej kontroli władzy na każdym szczeblu.

Zgodnie z konstytucją, w trybie kontroli następczej z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją może wystąpić m.in. prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznik Praw Obywatelskich

agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>